Dobiegła końca rozbudowa budynku Zespołu Kształcenia i Wychowania w Bielkówku. Szkoła, w której kształci się aktualnie blisko 270 dzieci zyskała dodatkowe sale lekcyjne i nową halę sportową.

W ramach inwestycji wykonano również przestronną świetlicę z zapleczem kuchennym, z której korzystać będą mieszkańcy sołectwa. Zmodernizowany obiekt przeszedł wymagane prawem odbiory i jako budynek w pełni bezpieczny uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

W dobudowanej i połączonej przeszklonym łącznikiem nowej części szkoły odbywać się już mogą zajęcia szkolne. Do użytku dopuszczona została również większa od poprzedniej, nowoczesna hala sportowa z drewnianą podłogą.

W pierwszych dniach stycznia wójt Andrzej Chruścicki symbolicznie przekazał na ręce dyrektor ZKiW w Bielkówku Martyny Pilas klucze do świeżo wybudowanej części obiektu oraz dokument uprawniający do korzystania z nowych pomieszczeń szkoły.

Tego samego dnia uczniowie mieli okazję pierwszy raz odwiedzić nową część obiektu. Z zadziwieniem i radością przyglądali się kolejnym pomieszczeniom. Największe wrażenie na młodzieży i najmłodszych zrobiła hala sportowa. Goście, uczniowie i kadra pedagogiczna mogli wykonać inauguracyjne rzuty do kosza.

- Rozpoczyna się nowy etap w historii szkoły, w której od dłuższego już czasu brakowało miejsca dla uczniów z dynamicznie rozrastającego się Bielkówka – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Placówka zyskuje wreszcie dodatkowe sale lekcyjne i nowoczesną halę sportową, z której korzystać będzie nie tylko społeczność szkolna. Będą się w niej odbywać również inne zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców. W dobudowanej części obiektu jest również sala sołecka. Z uwagi na pandemię i wojnę za naszą wschodnią granicą realizacja zadania trwała dłużej niż planowaliśmy, gdyż zaburzone zostały łańcuchy dostaw materiałów i elementów niezbędnych do realizacji zadania. Patrząc na efekt końcowy myślę jednak, że warto było czekać.

Radości nie kryje również dyrektor szkoły Martyna Pilas i kadra nauczycielska. Okres budowy wpłynął w istotny sposób na realizację zajęć szkolnych. Uczniowie nie mogli korzystać w tym czasie choćby z obiektu sportowego. Niewystarczająca liczbą pomieszczeń dydaktycznych nie pozostawała bez wpływu na plan lekcji i często późne godziny rozpoczęcia zajęć.

Do rozbudowy szkoły w Bielkówku przystąpiono w wakacje minionego roku. Stara sala gimnastyczna Zespołu Kształcenia i Wychowania została zrównana z ziemią.

Konieczność powiększenia oraz unowocześnienia placówki podyktowana była przede wszystkim rosnącą z roku na rok liczbą mieszkańców Bielkówka, wśród których jest sporo rodzin z dziećmi.

Szkoła zyskała nową halę sportową oraz sześć dodatkowych sal lekcyjnych, w których będą się uczyć klasy IV-VIII. Powstała pracownia chemiczna i komputerowa. W zmodernizowanej części szkoły są przestronne jasne korytarze, nowe toalety i szatnie. Do dyspozycji społeczności Bielkówka będzie pomieszczenie z zapleczem kuchennym i sanitarnym. Powstała również długo oczekiwana świetlica wiejska.

- Mała przestarzała i niezbyt duża szkoła wiejska zamieniła się w nowoczesny obiekt – mówi pani Elżbieta, mieszkanka Bielkówka. – Na pewno większa przestrzeń i dodatkowe sale w istotny sposób wpłyną na poprawę komfortu uczniów i nauczycieli. Obiekt bardzo ładnie prezentuje się też z zewnątrz. Ogólnie cały teren wokół szkoły, łącznie z przyległym placem sołeckim, przeszedł w ostatnich latach imponującą metamorfozę.

Uczniowie, których zapytaliśmy o opinię na temat rozbudowy szkoły zgodnie twierdzą, że najbardziej podoba im się nowa hala sportowa.

Inwestycja otrzymała prawie sześćset tysięcy złotych dofinansowania w ramach Programu Sportowa Polska, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.