W Jankowie Gdańskim trwa budowa nowej sieci kanalizacyjnej. Prace budowlane realizowane są aktualnie na ulicy Sosnowej i ulicy Modrej. W dalszej kolejności instalacja układana będzie na ulicach Niebieskiej, Malinowej, Zielonej, Żółtej i Białej. Wszystkie te drogi przylegają do ulicy Podgórnej, która również zyska nową sieć. Prace rozpoczną się tu w momencie, gdy droga zostanie częściowo wyłączona z ruchu w związku z planowanym w najbliższych tygodniach rozpoczęciem budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Nowa kanalizacja wybudowana zostanie również w Otominie i Buszkowach. Także tam prace powinny wkrótce się rozpocząć.

- Prace związane z budową kanalizacji w ul. Podgórnej w Jankowie Gdańskim chcemy zsynchronizować z budową OMT, co pozwoli ograniczyć uciążliwość dla mieszkańców jaka występuje zazwyczaj przy tego typu zadaniach inwestycyjnych – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Już dziś proszę o wyrozumiałość właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w rejonie, w którym prowadzone będą prace. Wraz z wykonawcami dołożymy starań, aby zminimalizować wszelkie niedogodności.

W Jankowie Gdańskim powstanie 1530 metrów sieci grawitacyjnej oraz około 100 metrów sieci tłocznej.

Równocześnie prowadzone będą prace związane z budową kanalizacji w Buszkowych, gdzie w ul. Leśna Góra (początek od ul. Zielone Wzgórza, w kierunku granicy gminy) powstanie koło 890 metrów sieci grawitacyjnej.

Następnie rozpoczną się prace w Otominie. Tam instalacja odprowadzająca nieczystości płynne wykonana zostanie w ulicach Borówkowej i Księżycowej. Długość sieci grawitacyjnej wyniesie tam 1590  metrów,  natomiast sieci  tłocznej  690 metrów.

Na realizację wspomnianych inwestycji Gmina Kolbudy otrzymała dofinansowanie w kwocie 4 655 000 złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W trzech wspomnianych sołectwach samorząd wykona łącznie ponad 4 kilometry sieci grawitacyjnej oraz około 790 metrów sieci tłocznej.

Sieć kanalizacyjna wybudowana zostanie na terenach, na których aktualnie ścieki odprowadzane są do indywidualnych, bezodpływowych zbiorników, czyli tzw. szamb. Wójt Andrzej Chruścicki podkreśla, że dynamiczny wzrost liczby mieszkańców sprawia, że samorząd musi budować nie tylko nowe drogi, ale również rozwijać system kanalizacji zbiorczej.

Inwestycja umożliwi odprowadzenie ścieków z posesji do projektowanej kanalizacji, zamiast do istniejących, niekiedy nieszczelnych zbiorników bezodpływowych. Uniemożliwi też niekontrolowane  odprowadzenia ścieków do wód gruntowych.

Przyznane Gminie Kolbudy dofinansowanie stanowi 95 proc. całkowitego kosztu inwestycji.