W sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy odbyło się pierwsze spotkanie realizowane w ramach projektu „Adwokat przydaje się w życiu”. W zajęciach z ekspertem w dziedzinie prawa udział wzięło około dwustu ósmoklasistów z naszych szkół. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki porozumieniu, jakie samorząd i gminne placówki oświatowe zawarły z Pomorską Izbą Adwokacką.  

Jak przedstawia się struktura sądownictwa, czym jest pozew i proces oraz jaka jest rola sędziego - to tylko niektóre z zagadnień poruszonych podczas pierwszego spotkania specjalistów w dziedzinie prawa z uczniami. Z podstawowymi kwestiami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości zapoznawała młodzież adwokat Agata Wolińska-Umschaden. 

Głównym założeniem Programu, z którego skorzystało dotąd kilkadziesiąt szkół z Trójmiasta i okolic, jest upowszechnianie szeroko pojętej edukacji prawnej wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie mają możliwość poznania podstawowych zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dowiadują się o przysługujących im prawach i roli adwokata w systemie prawnym. Inicjatorzy projektu liczą na to, że spotkania poświęcone wymiarowi sprawiedliwości pomogą niektórym z młodych słuchaczy w wyborze ścieżki zawodowej i pracy w adwokackiej todze.

- Myślę, że młodzież wyniesie z tych spotkań wiele cennej wiedzy – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Wielu uczniów widuje adwokatów i sądowe sale głównie w filmach. Tymczasem w dzisiejszych czasach, w których każdy z nas zawiera szereg umów dokonując nawet najbardziej błahych zakupów, coraz częściej potrzebujemy prawniczego wsparcia czy pomocy adwokata. Potwierdzeniem tych słów jest nazwa projektu „Adwokat przydaje się w życiu”.

O tym, że tematyka zajęć spotkała się z zainteresowaniem nastolatków świadczyć może duża liczba pytań zadawanych prelegentce w drugiej części wykładu. Dotyczyły one predyspozycji jakie trzeba mieć, aby wykonywać zawód adwokata i jaką ścieżkę edukacji należy przejść, aby móc założyć togę i pracować na sali sądowej. Nie brakowało również pytań o spektakularne procesy, jakie miała okazję obserwować z bliska pani adwokat.

- Podpisując się pod wszelkiego rodzaju umowami musimy zachować szczególną czujność, bo konsekwencje niektórych decyzji mogą być bolesne – usłyszeliśmy od jednej z uczennic. – W niektórych przypadkach pomoc prawna jest niezbędna zarówno przed złożeniem podpisu, jak i wtedy gdy nieopatrznie wpędzimy się w kłopoty.

Zastępczyni wójta Anita Richert-Kaźmierska nie kryje zadowolenia, że ze sztandarowego programu edukacyjnego Pomorskiej Izby Adwokackiej korzystać mogą uczniowie wszystkich ośmioklasowych szkół gminy Kolbudy.

- To z pewnością ciekawe lekcje wychowania obywatelskiego – mówi Anita Richert-Kaźmierska. – W spotkaniach z młodzieżą uczestniczą wykwalifikowani szkoleniowcy, którzy prowadzą warsztaty w sposób ciekawy i przystępny dla nastolatków, którzy już niedługo staną przed wyborem zawodowej ścieżki. Kto wie, może wśród młodych słuchaczy są przyszli adwokaci, radcy prawni czy sędziowie.

W spotkaniu z młodzieżą wzięła udział wicemarszałkini województwa pomorskiego, adwokat Agnieszka Kapała – Sokalska, która jest jednym z koordynatorów tego popularnego i rekomendowanego przez Naczelną Radę Adwokacką projektu.

Pomorska Izba Adwokacka zobowiązuje się do przeprowadzenia w każdej ze szkół zajęć w wymiarze czterech godzin lekcyjnych w roku szkolnym. Co ważne sposób przekazywania wiedzy przez specjalistów w dziedzinie prawa dostosowany jest do wieku słuchaczy.