Do remizy w Kolbudach i Pręgowie trafić mogą niedługo dwa średnie samochody ratowniczo gaśnicze z napędem na cztery koła, nadające się do działań w terenie. Jednostki z naszej gminy znalazły się na liście 26 pomorskich formacji, które mogą liczyć na nowe wozy. Auta zostaną pozyskane dzięki rządowemu wsparciu. W Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie z udziałem Wojewody Pomorskiego poświęcone zakupowi samochodów dla druhów. Nasz samorząd reprezentował wójt Andrzej Chruścicki. Obecni byli również strażacy z Kolbud i Pręgowa.

- Jest duża szansa na to, że każda z naszych jednostek OSP będzie miała zmodernizowaną bazę pojazdów i każda dysponować będzie dwoma nowymi wozami – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Wszyscy doskonale wiemy jak ważną rolę w skutecznym ratowaniu mienia i życia odgrywa odpowiedni sprzęt. Jeżeli dodamy do tego płaskodenną łódź i samochód z drabiną, którymi dysponują strażacy z Kolbud, będziemy mogli powiedzieć, że mamy doskonale wyszkolonych i wyposażonych w odpowiednie narzędzia strażaków. Gdy pozyskamy te auta, to będzie to pierwszy przypadek w historii, gdy do naszej gminy w jednym roku kalendarzowym trafią aż dwa nowe wozy strażackie.    

Wójt Andrzej Chruścicki przyznaje, że nasz samorząd będzie musiał dołożyć do obu nowych pojazdów łącznie około 600 tysięcy zł. Całkowita wartość dwóch samochodów wyniesie blisko 2,2 miliona zł.

- Najprawdopodobniej na najbliższej sesji wraz z Radą Gminy Kolbudy będziemy musieli zabezpieczyć w budżecie środki na ten cel – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Wierzę, że radni będą przychylni zaproponowanym rozwiązaniom. 

Na nowy wóz z ogromnymi nadziejami czekają strażacy z Pręgowa, którzy jeden ze swoich pojazdów stracili w wyniku wypadku drogowego.

- Zakup nowego pojazdu ratowniczo gaśniczego dla OSP Pręgowo przywróci stan gotowości bojowej naszej jednostki, a zarazem poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kolbudy, jak i Powiatu Gdańskiego – mówi Arkadiusz Żeźnik, naczelnik OSP Pręgowo. – W tej chwili posiadamy wóz bojowy z rezerwy gminy Kolbudy, jakim jest Star 266. Jego wiek i stan techniczny oraz potencjał bojowy odbiega w znacznym stopniu od norm, które zapewniają nam skuteczność podejmowania działań ratowniczo gaśniczych. Dlatego nowy pojazd bardzo by się nam przydał.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku, podczas obchodów 75-lecia jednostki miało miejsce uroczyste przekazanie nowego pojazdu druhom OSP w Lublewie Gdańskim.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowe wozy mogą trafić do strażaków z Kolbud i Pręgowa jeszcze w tym roku.