Jaka praca byłaby dla mnie odpowiednia i pozwalała realizować moje pasje i zainteresowania? Te pytania zadaje sobie wielu nastolatków, którzy niedługo opuszczą mury szkoły podstawowej. Chociaż na wybór zawodowej drogi mają jeszcze sporo czasu, już dziś wielu z nich poważnie myśli o tym co chcieliby robić w dorosłym życiu.

Doskonałą wskazówką dla młodzieży mogą być na pewno spotkania z przedstawicielami różnych profesji, którzy szczerze i bez ogródek opowiadają o blaskach i cieniach zawodu, jaki wykonują.

Uczniowie klas siódmych i ósmych ZKiW w Kolbudach mieli okazję porozmawiać z dziennikarzem, policjantką, stolarzem czy fryzjerką. Z młodzieżą spotkali się m.in. dziennikarz „Radia Gdańsk” Robert Silski i nadkomisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. O swojej profesji opowiadali też wojskowy, spedytor, kierowca ciężarówki, wizażystka i fotograf.

Wszyscy zaproszeni goście osiągnęli zawodowy sukces w swojej branży, poznając dokładnie jej wady i zalety. Z dużym bagażem doświadczeń potrafią więc wskazać jakie cechy i umiejętności przydają się w ich fachu.

Było praktycznie i ciekawie. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, a w niektórych przypadkach także spróbowania swoich sił np. w układaniu fryzur na głowie manekinów. Oprócz kwestii typowo merytorycznych, związanych z danym zawodem uczniów interesowały też zarobki na jakie można liczyć w konkretnej branży.

Warsztatom „Zawód kluczem do kariery” przyglądała się zastępczyni wójta Anita Richert-Kaźmierska. Spotkanie z przedstawicielami poszczególnych profesji stanowiło doskonałe uzupełnienie projektu polegającego na doradztwie zawodowym, jaki realizuje ZKiW w Kolbudach. 

Przypomnijmy, że każdego roku w tutejszej szkole organizowana jest też giełda szkół ponadpodstawowych, a uczniowie mogą porozmawiać z nauczycielami oraz starszymi koleżankami i kolegami kształcącymi się w konkretnej szkole ogólnokształcącej, technikum czy tzw. zawodówce.