W połowie maja br. ma się rozpocząć budowa ulicy Kościelnej w Pręgowie. Inwestycja, którą zrealizuje firma „Szelbruk” w znacznym stopniu poprawi dojazd do miejscowego kościoła. Wójt Andrzej Chruścicki podpisał właśnie umowę z Piotrem Szelą, przedstawicielem wykonawcy. Koszt zadania opiewa na kwotę 1,68 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zgodnie z umową ulica ma zostać wybudowana w ciągu pięciu miesięcy. Prace powinny zakończyć się do końca września 2023 roku.

- Budowę chcemy rozpocząć tuż po uroczystości pierwszokomunijnej, aby nie utrudniać dojazdu do kościoła przed tym ważnym wydarzeniem – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Istotne jest też terminowe zakończenie realizacji prac drogowych. Wczesną jesienią w Pręgowie odbywać się będą bowiem ważne uroczystości związane z jubileuszem 700 lecia wsi. Zależy nam, aby do tego czasu inwestycja została sfinalizowana. Wykonawca ma tego świadomość i zapewnia, że zrealizuje prace w terminie.

Nawierzchnia ulicy Kościelnej wykonana zostanie z kostki betonowej. Pokryje drogę od skrzyżowania z ulicą Bukowskiego, przy figurce Św. Jana. Wiodła będzie wzdłuż kościoła i dalej połączy się z ulicą Bukowskiego, za nowym rondem. Wykonane zostanie odwodnienie. Zmodernizowana ulica zyska ponadto nowe oświetlenie. W ciągu, liczącej około 300 metrów długości, drogi wybudowane zostanie wyniesione skrzyżowanie z ulicą Św. Jana oraz wyniesione przejście dla pieszych na wysokości kościoła. Rozwiązanie to ograniczy prędkość pojazdów i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych w obrębie obiektu sakralnego.