Na przełomie kwietnia i maja z wizytą w partnerskim mieście Uffenheim w Bawarii przebywała delegacja z Gminy Kolbudy. Głównym celem wyjazdu był doroczny Festiwal Walpurgi, wydarzenie mocno zakorzenione w tradycji naszych zachodnich przyjaciół, o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Nasz samorząd reprezentowali wójt Andrzej Chruścicki oraz członkowie Stowarzyszenia Kolbudy – Europa. Dla części z nich była to pierwsza wizyta w Uffenheim.

Festiwal Walpurgi odbywa się co roku w dniu 1 maja. To niezwykle ważne wydarzenie dla tamtejszej społeczności, która przywiązuje ogromną wagę do każdego, najdrobniejszego nawet elementu obchodów. Tradycyjne dla regionu stroje, występy orkiestr, przystrojone barwnie pojazdy, flagi i ogromne poczucie wspólnoty w skali lokalnej, ale i międzynarodowej – tak w skrócie opisać można to samorządowe święto.

Głównym elementem każdej edycji Festiwalu jest pochód ulicami miasta, w którym uczestniczą tysiące mieszkańców. W ramach wydarzenia odbywa się również wybór Królowej Maja – mieszkanki, która przez cały rok symbolicznie reprezentuje miasto podczas lokalnych uroczystości, a także uczestniczy w zagranicznych delegacjach. Od kilku dni funkcję tę pełni Lena Jacob, która zapewne już niedługo, wraz z samorządowcami z Uffenheim, przybędzie na Dni Gminy Kolbudy.

Delegację z Gminy Kolbudy powitał osobiście burmistrz miasta Wolfgang Lampe, wraz z członkami Stowarzyszenia Uffenheim-Kolbudy. Oprócz gości z Kolbud na Święto Walpurgi przybyli również samorządowcy z innych partnerskich miast: włoskiego Pratovecchio-Sita oraz francuskiego Egletons.

Gospodarze i uczestnicy wydarzenia wielokrotnie podkreślali, że odbywające się 1 maja w Uffenheim święto daje możliwość bezpośredniego doświadczenia zjednoczonej Europy skupionej wokół idei współpracy, partnerstwa i przyjaźni. Zwracano uwagę, że fundamentem międzynarodowego, samorządowego sojuszu łączącego gminy z różnych części naszego kontynentu są wzajemny szacunek, braterstwo i wola wspólnego działania oraz chęć dalszego umacniania współpracy. Przypominano jednak, że wśród gości bawarskiego święta zabrakło tym razem przedstawicieli zaprzyjaźnionego miasta Jaworów z Ukrainy, który to kraj mierzyć się wciąż musi z rosyjską agresją.

Do toczących się za naszą wschodnią granicą działań wojennych nawiązywali w swoich oficjalnych wystąpieniach gospodarze oraz członkowie poszczególnych delegacji.

- Nasze myśli są z naszymi przyjaciółmi i wieloma ludźmi żyjącymi w strefie działań wojennych – mówił burmistrz Wolfgang Lampe. – Mamy nadzieję na rychłe zawieszenie broni i pokój w tej części Europy

Odniesienia do sytuacji na arenie międzynarodowej padły również z ust wójta Andrzeja Chruścickiego w przemówieniu poprzedzającym paradę ulicami miasta.

- W dobie aktualnej, niezwykle trudnej i mocno niepewnej sytuacji międzynarodowej kraje Unii Europejskiej muszą być razem bardziej niż kiedykolwiek – mówił. – Nasze partnerstwo Uffenheim-Kolbudy jest tego najlepszym przykładem. Fundamentem, na którym budujemy naszą współpracę jest wolność, demokracja, solidarność i wola budowania mostów między naszymi krajami. Dzięki temu możemy myśleć o kolejnych ambitnych planach dotyczących współpracy, którą chcemy rozwijać.

Gospodarze zadbali o atrakcyjny program pobytu, który umożliwił gościom zapoznanie się z bogatą historią niektórych miast Środkowej Frankonii. Samorządowcy zwiedzili m.in. Katedrę z rezydencją i ogrodami w uważanym za małą Wenecję mieście Bamberg. Odwiedzili również miasto Rothenburg, gdzie zostali powitani przez nadburmistrza Markusa Nasera.

- Dla części naszej delegacji była to pierwsza wizyta w Uffenheim – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Wszyscy byli zachwyceni gościnnością i otwartością naszych przyjaciół.

Jak zawsze przy tego typu spotkaniach nie zabrakło okazji do omówienia planów dotyczących dalszej współpracy, której ważnym beneficjentem jest lokalna młodzież uczestnicząca w szkolnych wymianach.

Już wkrótce delegacja z Uffenheim weźmie udział w Dniach Gminy Kolbudy, które odbywać się będą 3 i 4 czerwca. Wcześniej, bo jeszcze w maju do naszej gminy przybędzie grupa uczniów z Uffenheim. Nasza młodzież uda się do Bawarii we wrześniu.