W ostatnim dniu maja do „Okrągłego Stołu” w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach zasiadła młodzież oraz dorośli, aby podyskutować o tym jak są i jak powinny być zaspokajane potrzeby młodego pokolenia mieszkańców w naszej gminie. Konferencja pod nazwą OKRĄGŁY STÓŁ - DLA MŁODYCH! Z MŁODYMI! obejmowała podsumowanie dotychczasowych prac nad Programem Strategicznym „Dla Młodych! Z Młodymi! Polityka młodzieżowa w gminie Kolbudy do roku 2030” oraz debatę przedstawicieli różnych środowisk w formule właśnie „okrągłego stołu”.

Wśród zaproszonych na konferencję gości byli przedstawiciele publicznych i niepublicznych szkół działających na terenie gminy, samorządowcy, specjaliści pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą, psychoterapeuci, a także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego.

Zaproszonych gości powitali Dorota Banasiak, dyrektor ZKiW Kolbudy oraz wójt gminy Kolbudy Andrzej Chruścicki. Konferencję rozpoczęło wystąpienie zastępczyni wójta Anity Richert – Kaźmierskiej, która omówiła przesłanki podjęcia prac nad Programem „Dla Młodych! Z Młodymi! Polityka młodzieżowa w gminie Kolbudy do roku 2030” oraz kolejne etapy jego tworzenia.

Od kilku miesięcy w gminnych szkołach odbywały się bowiem spotkania i pogadanki, podczas których rozmawiano o potrzebach ludzi młodych. W szkołach ustawiono tzw. „ściany krzyku” czyli tablice, na których młodzież mogła przedstawiać swoje propozycje i uwagi. Uczniowie pisali o tym co im się podoba, co chcieliby zmienić a także czego brakuje dzieciom i młodzieży w naszej gminie.

W lutym odbyły się także warsztaty na temat przyszłości młodzieży w gminie Kolbudy dla nauczycieli i przedstawicieli rad rodziców. Wśród prelegentów konferencji był m.in. były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska Michał Jankowski, który wskazywał na rolę młodych osób w kształtowaniu środowiska lokalnego i znaczenie ich zaangażowania w inicjatywy społeczne.

O zdrowiu psychicznym młodzieży oraz formach wsparcia dla uczniów zmagających się z problemami opowiadali psychiatra Przemysław Sieracki, a także Dastin Suski z Fundacji FOSA. Poradnia psychologiczno-terapeutyczna prowadzona przez FOSĘ funkcjonująca w Kolbudach od 1 kwietnia tego roku, zdążyła już udzielić ponad 630 świadczeń. To dobitnie dowodzi, jak bardzo potrzebna jest dziś fachowa pomoc psychologiczna.

W drugiej części konferencji nastąpiło podsumowanie przeprowadzonej w ostatnich miesiącach diagnozy potrzeb młodych mieszkańców Gminy Kolbudy. Wyniki prezentowali uczniowie, a także ich rodzice i nauczyciele. Jak się okazało, wśród postulatów zgłaszanych przez młodzież w formule „ścian krzyku” dominowały potrzeby z zakresu rekreacji.

Sugerowano, że przydałaby się rozbudowa sieci ścieżek rowerowych. Młodzież liczy też na budowę skateparków, poprawę komunikacji publicznej czy tworzenie miejsc spotkań i integracji. Sygnalizowano, że w gminie brakuje publicznej szkoły ponadpodstawowej.

Nauczyciele zwracali uwagę na potrzebę większej liczby specjalistów pracujących z uczniami, potrzebę zacieśnienia współpracy między szkołami oraz wzrost dostępności specjalistycznych warsztatów organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Przedstawiciele rad rodziców skupili się z kolei na problemie wykluczenia komunikacyjnego młodych mieszkańców. Zbyt mała liczba autobusów ogranicza młodzieży możliwość korzystania z wielu atrakcji oraz zajęć rozwijających zainteresowania poza miejscem zamieszkania. Mówiono też o potrzebie lepszego zagospodarowania okolic Zbiornika Bielkowskiego, jako miejsca do aktywnego spędzania czasu przez młodzież oraz jej aktywizacji.

Kulminacyjnym punktem spotkania w Kolbudach była jednak debata toczona przy „prawdziwym” „Okrągłym Stole”. Co warto odnotować, stół specjalnie na tę okazję wykonał jeden z rodziców ucznia szkoły podstawowej w Kolbudach. Przedstawiciele uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządu i organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą dyskutowali jak w kolejnych latach kształtować politykę młodzieżową naszej gminy.

Na zakończenie obrad, uczestnicy konferencji złożyli swoje podpisy na symbolicznym „Okrągłym Stole”. To swoista deklaracja współpracy różnych podmiotów ponad podziałami w zakresie tworzenia warunków do rozwoju młodych mieszkańców naszej gminy.