W obecności uczniów, absolwentów, personelu szkoły oraz zaproszonych gości odbyła się uroczystość nadania imienia Wandy Chotomskiej Zespołowi Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim. Podczas wydarzenia, które na zawsze zapisze się w historii placówki Wójt Gminy Kolbudy wręczył dyrektorowi szkoły Przemysławowi Sautyczowi sztandar będący symbolem tradycji, szacunku i wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej.

Honorowym gościem ceremonii, którą rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele była Ewa Chotomska, córka popularnej autorki. Również Ewa Chotomska, która chętnie przyjęła zaproszenie do udziału w szkolnej gali, wniosła swój wkład w edukację dzieci i młodzieży. Przez lata wcielała się bowiem w postać „Ciotki Klotki”, bohaterki popularnego przed laty programu telewizyjnego dla młodych widzów „Tik Tak”. Jest też autorką tekstów do ponadczasowych piosenek dla najmłodszych słuchaczy.

- Bardzo chętnie oglądałam ten program – usłyszeliśmy od jednej z mam uczennicy szkoły w Lublewie Gdańskim. – To miłe, że córka naszej Patronki przyjechała do nas, aby wziąć udział w uroczystości. Znam tez oczywiście teksty piosenek, które do dziś śpiewane są we wszystkich przedszkolach.

Wyboru Patronki dla placówki w Lublewie Gdańskim w maju br. dokonała społeczność szkolna, absolwenci, rodzice uczniów oraz zaproszeni przedstawiciele samorządu i administracji publicznej. Głosował również wójt Andrzej Chruścicki, któremu podczas uroczystej gali przypadł w udziale zaszczyt odczytania treści uchwały i wręczenia dokumentu dyrekcji szkoły.

Zaproszeni goście, z panią Ewą Chotomską, odsłonili w holu szkoły tablicę upamiętniającą to ważne wydarzenie. Uczniowie zaprezentowali natomiast ciekawy program artystyczny oparty na twórczości Wandy Chotomskiej - Szkoła będzie nosiła imię osoby, która kojarzy się z dziećmi i która zrobiła wiele dobrego dla najmłodszych – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Po jej twórczośsięgają kolejne pokolenia młodych miłośników literatury. Nie wszyscy wiedzą też, że to dzięki Wandzie Chotomskiej obchodzimy Dzień Dziadka. Jest też inicjatorką powstania Orderu Uśmiechu, a także osobą uhonorowaną tym nadawanym przez dzieci odznaczeniem.

Uroczystość dostarczyła uczestnikom wielu wzruszeń. A przedstawienie przygotowane przez młodzież zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich. Publiczność długo oklaskiwała profesjonalizm młodych aktorów.

Ewa Chotomska przekazała dyrekcji szkoły kilka cennych pamiątek po swojej mamie, które z pewnością zajmą honorowe miejsce w gablotach ZKiW. Jednym z podarunków był rękopis opowiadania dla najmłodszych „Dziesięć bałwanków”.

W swoim wystąpieniu córka Patronki przytoczyła doskonale znaną dzieciom piosenkę „Fantazja”, do której przed laty napisała tekst. Ewa Chotomska życzyła uczniom i nauczycielom, aby nigdy nie zabrakło im właśnie fantazji.

 - Uśmiechajmy się do siebie często i bądźmy dla siebie życzliwi - powiedziała wyraźnie wzruszona uroczystością.

Dyrektor Przemysław Sautycz zapewnił Ewę Chotomską, że sercem ZKiW w Lublewie Gdańskim jest biblioteka, gdzie nie zabraknie publikacji nowej Patronki szkoły, a uczniowie będą często sięgać po jej twórczość.

Po zakończeniu uroczystości Ewa Chotomska długo pozowała do zdjęć z dziećmi i ich rodzicami. Rozdała też wiele autografów, wpisując się do książek, które można było nabyć podczas spotkania.

Wanda Chotomska jest m.in. autorką książki „Drzewo z czerwonym żaglem” wpisanej na międzynarodową listę najlepszych książek dla dzieci. Uroczystość w Lublewie Gdańskim zorganizowano w dniu 94 rocznicy urodzin Patronki. Przekazane przez dyrekcję szkoły kwiaty, jak zapewniła córka, ozdobią grób autorki.

Wynik wyborów Patrona szkoły, który przeprowadzono 15 maja br. dał podstawę do podjęcia przez samorząd stosownej uchwały. Zgodnie z aktem prawa miejscowego od 1 września br. Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim nosi imię Wandy Chotomskiej, polskiej pisarki, poetki, autorki wielu wierszy dla dzieci oraz scenariuszy do widowisk, bajek filmowych i muzycznych.

Odsłonięcie stosownej tablicy i przekazanie szkole sztandaru z nazwiskiem i wizerunkiem Patronki jest ostatnim - i zarazem najbardziej uroczystym - akcentem całej procedury.