Po raz trzeci z rzędu Gmina Kolbudy znalazła się na drugim stopniu podium prestiżowego „Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023”. Dyplom za drugą pozycję w kategorii „Liderzy – gminy wiejskie” odebrał wójt Andrzej Chruścicki. Nagrody wręczono podczas gali zorganizowanej na 34 kondygnacji budynku „Olivia Star” w Gdańsku. Przed nami uplasowała się Gmina Kosakowo, a za nami Gmina Wiejska Pruszcz Gdański. Jest też druga dobra wiadomość. Również w kategorii „Liderzy powiatowi” Gminie Kolbudy przypadło „srebro”. W tym zestawieniu zanotowaliśmy awans o jedno oczko, w porównaniu do ubiegłorocznej edycji. Liderem powiatowym zostało Miasto Pruszcz Gdański, a „brąz” odebrali samorządowcy z Gminy Pruszcz Gdański.

Nagrody w „Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023”, otrzymują miasta i gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Tak wysoka pozycja, to duże wyróżnienie dla Gminy Kolbudy. Ocenie poddano 119 samorządów. W klasyfikacji nie ujęto miast na prawach powiatu.

Jak informują organizatorzy celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.

- Już po raz trzeci z rzędu plasujemy się w ścisłej czołówce obiektywnego rankingu opartego na konkretnych danych, które nie podlegają dyskusji – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Utrzymanie drugiej pozycji w rankingu gmin wiejskich i awans o jedno oczko, również na drugą lokatę w kategorii Liderzy powiatowi to duży sukces. Pamiętajmy, że ostatnie lata nie były łatwe dla samorządów i ich finansów. Przez ostatnie lata radziliśmy sobie jednak dobrze i plasowaliśmy się w wojewódzkiej czołówce.

Wyróżnienie przyznane w zostało niemal dokładnie w piątą rocznicę zaprzysiężenia Wójta Gminy Kolbudy oraz ślubowania Rady kadencji 2018-2023.

- Przyznane dziś wyróżnienie oraz dyplom, który odebrałem w imieniu gminy w dwóch poprzednich edycjach uznać można za ukoronowanie naszych pięcioletnich działań – dodaje wójt. – Sukces ten nie byłby możliwy bez ciężkiej pracy wielu osób, z którymi mam przyjemność na co dzień współpracować. Korzystając z okazji chciałbym im za to serdecznie podziękować. Wspólnie wytyczyliśmy dobrą ścieżkę, którą podążamy z korzyścią dla gminy i jej mieszkańców. To dobry bodziec do dalszej pracy i dalszego podnoszenia standardów.

Ranking organizowany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, we współpracy z Urzędem Statystycznym w Gdańsku.

Gminy Województwa Pomorskiego nagradzane są w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi.

W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu.

Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe

Patronat honorowy nad rankingiem sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Udział w rankingu jest bezpłatny dla gmin.