Setki Kaszubów w tradycyjnych strojach, niepowtarzalny dźwięk 244 akordeonów, turnieje, koncerty i pyszne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dzień Jedności Kaszubów 2024 przeszedł do historii, choć towarzyszące mu wydarzenia zapewne na długo zapiszą się w pamięci mieszkańców Kolbud, którzy chyba nigdy dotąd - w tak dużej skali - nie doświadczyli kontaktu z kulturą i dziedzictwem Kaszub.

Na inaugurację tegorocznej edycji wielkiego spotkania Kaszubów odprawiono uroczystą mszę św. w języku kaszubskim pod przewodnictwem ks. Kanonika dr. Leszka Jażdżewskiego. Następnie uczestnicy przeszli w długim korowodzie na teren ZKiW w Kolbudach, gdzie odbywała się większa część uroczystości.

- Pięknie. Duma, że udało się zaprosić wszystkich do Kolbud – komentowała w mediach społecznościowych pani Katarzyna, mieszkanka gminy.  - Od Kaszubów wszyscy możemy i powinniśmy się uczyć jedności, przywiązania do tradycji, świadomości kultury, polskości.

Brawo dla organizatorów. Super, że w obchodach tego święta liczny udział bierze młode pokolenie, niech czerpie.

Mimo, iż nie udało się pobić rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, jaki ustanowiono w 2016 roku w Bojanie (371 akordeonistów), wydarzenie zrobiło ogromne wrażenie na widzach i słuchaczach. Zebrani w sali sportowej ZKiW w Kolbudach usłyszeć mogli m.in. zagrany przez wielką orkiestrę, pod dyrekcją Pawła A. Nowaka, „Kaszubski hymn” czy „Kutrową Polkę”.

- Do rekordu trochę zabrakło, ale i tak była świetna zabawa i okazja do spotkania starych znajomych – usłyszeliśmy od jednego z muzyków. – Przy okazji tego wydarzenia o akordeonie mówi cała Polska. Od lat kocham ten instrument i mam dziś okazję spotkać się z wieloma ludźmi, którzy też darzą uczuciem jego dźwięki.

W ramach obchodów zorganizowano turnieje „Baśki”, kaszubskiej gry karcianej. Po raz pierwszy do rywalizacji przystąpili również szachiści. Szeroko promowanym w skali województwa wydarzeniem była również premiera nowej gry planszowej Spy Guy Pomorskie, którą przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

- Okazja do przyjemnego, rodzinnego spędzenia czasu, a także do lepszego poznania największych atrakcji Pomorza – tak o planszówce mówili uczestnicy turnieju.

Dniu Jedności Kaszubów towarzyszyły pokazy filmowe oraz „Ogrody literatury” obejmujące spotkania z autorami publikacji poświęconych regionowi, jego dziejom i kulturze.  

Zainteresowaniem gości i mieszkańców cieszyły się stoiska z rękodziełem artystycznym, ozdobami a także punkty gastronomiczne, na których skosztować mogliśmy tradycyjnych kaszubskich potraw.

- Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek w Kolbudach organizowano wydarzenie tej skali – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Wszystko wymagało wielu przygotowań, ale sprostaliśmy wyzwaniu o czym świadczą pozytywne komentarze uczestników. Odwiedziło nas mnóstwo gości, którym serdecznie dziękuję za przybycie. Byli wśród nich rodowici Kaszubi, ale również osoby sympatyzujące z kulturą Kaszub ich dziedzictwem i obyczajami. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację DJK w Kolbudach.

Ostatnim akordem kolbudzkiego przedsięwzięcia był koncert w kościele pw. św. Floriana. Usłyszeliśmy m.in. wokalistki Weronikę Korthals, Darię Zaradkiewicz, Orkiestrę Kameralną ARC, Chór La Via Voice oraz akordeonistę Pawła A. Nowaka.

- Wyjątkowy występ na najwyższym artystycznym poziomie – komentowali uczestnicy wydarzenia. – Idealne podsumowanie pięknego dnia

Organizatorami Dnia Jedności Kaszubów byli: Gmina Kolbudy, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie i Samorząd Województwa Pomorskiego. Kolbudy odwiedzili m.in. minister edukacji narodowej Barbara Nowacka, parlamentarzyści, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Specjalnie na Dzień Jedności Kaszubów przybyła też delegacja z Bawarii. Partnerskie miasto Uffenheim reprezentowali burmistrz Wolfgang Lampe i przewodniczący tamtejszej rady Thomas Gröschel.

(ron)