W Bąkowie dobiegają końca prace związane z budową ulicy Wiśniowy Sad, a także przylegającej do niej ulicy Wilczej. Umowa na realizację przedsięwzięcia opiewała na kwotę 5,8 mln zł. Na inwestycję samorząd pozyskał 5 mln zł dofinansowania z rządowego programu „Polski Ład”.

Ulica Wiśniowy Sad została zmodernizowana na odcinku o długości 820 metrów. Skrzyżowanie ulic Sowiej i Wilczej zaprojektowano w formie mini ronda. Dla spowolnienia ruchu na długim, prostym odcinku wykonano dwa wyniesione przejścia dla pieszych z kostki betonowej. W ramach umowy wybudowana została również  kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne, na które złożyło się 36 lamp. Asfaltowa nawierzchnia - na liczącym 280 metrów odcinku – pokryła również ulicę Wilczą. W ramach zadania wykonano liczący 1,1 km długości chodnik oraz 25 zjazdów na posesje. Szerokość nowej drogi wynosi 5,5 metra. Przy ulicy kasztanowej wybudowano natomiast miejsca postojowe i przestrzeń do zawracania.

- Zakres prac, z którymi mierzyć się musiał wykonawca był naprawdę duży – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Budowa nowych dróg w licznie zamieszkałych rejonach gminy wiąże się zazwyczaj z utrudnieniami dla mieszkańców. Sądzę jednak, że niedługo nikt nie będzie o tym pamiętał, a komfortowy dojazd do osiedli będzie największą rekompensatą za te niedogodności. Budowa ulicy Wiśniowy Sad i przyległych do niej dróg była jednym z największych wyzwań inwestycyjnych w zakresie infrastruktury drogowej, jakie udało się nam zrealizować w kończącej się właśnie kadencji.

To jednak nie ostatnie zadanie inwestycyjne, które podsumowano w ostatnim dniu pracy samorządu kadencji 2018-2024. W Kowalach oficjalnie oddano do użytku, liczący około 150 metrów długości i 6 metrów szerokości, fragment ulicy Magnackiej. Przylegająca do węzła Kowale część drogi uznawana była do niedawna za najbardziej usłany dziurami odcinek. Wykonano też trzy zjazdy na posesje i przeprowadzono remont sieci teletechnicznej. Również w tym przypadku gmina sięgnęła po dofinansowanie zewnętrzne. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg udało się pozyskać kwotę ponad 138 100 złotych. Pozostałą część sfinansowali okoliczni przedsiębiorcy w ramach tzw. umów szesnastkowych. Całkowita wartość robót wyniosła 419 927 zł.

- Oddawany do użytku kolejny zmodernizowany fragment ulicy Magnackiej w całości sfinansowaliśmy ze środków pozabudżetowych – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Droga, która bezpośrednio łączy się z Węzłem Kowale wygląda imponująco. Mam nadzieję, że w dalszej perspektywie ładnie prezentował się będzie również sam węzeł, który jak wiemy wymaga gruntownej przebudowy.