W niedzielę 9 czerwca mieszkańcy gminy Kolbudy ponownie najliczniej w powiecie gdańskim stawili się w lokalach wyborczych. Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła w naszej gminie 47,71 proc., podczas gdy średnia dla powiatu to 42,15 proc. W całym kraju do urn wyborczych wybrało się 40,65 proc. uprawnionych.

Mieszkańcy gminy Kolbudy, którzy wzięli udział w głosowaniu w zdecydowanej większości oddali swój głos na kandydatów KKW Koalicja Obywatelska – 58,66 proc. Na drugim miejscu uplasował się KW Prawo i Sprawiedliwość, na kandydatów którego zagłosowało w naszej gminie 20,28 proc. uprawnionych. Na trzecim stopniu podium uplasował się KW Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem 9,75 proc. 

Najwyższe poparcie w naszej gminie uzyskała Magdalena Adamowicz z KKW KO, która zdobyła 2015 głosów. Na drugiej pozycji pod względem uzyskanych głosów uplasował się Janusz Lewandowski z poparciem 1533 wyborców. Trzecią pozycję w naszej gminie zajęła Anna Elżbieta Fotyga, która otrzymała 465 głosów. 

Szczegółowe wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Gminie Kolbudy.

 

Ogólne wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła głosy ze wszystkich okręgów wyborczych. Najwięcej głosów zdobył KKW Koalicja Obywatelska 37,06 proc. Na drugiej pozycji uplasował się KW PiS z wynikiem 36,16 proc. Na trzecim miejscu znalazła się KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 12,08 proc. Kolejne pozycje przypadły Trzeciej Drodze - 6,91 proc. oraz Lewicy - 6,30 proc.

https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/wynik/pl 

Przypomnijmy, że nasz kraj w Europarlamencie reprezentować będzie 53 posłów.