Na parkingu przed Urzędem Gminy Kolbudy pojawiło się pięć specjalnie oznaczonych „kopert”. Ustawiono też dodatkowe oznakowanie pionowe. W ten sposób wydzielone zostały miejsca parkingowe, z których korzystać mogą wyłącznie osoby odwiedzające urząd. Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy. Powinno jednak ułatwić naszym gościom zaparkowanie pojazdu na czas załatwiania urzędowych formalności. Docelowo planowane są większe zmiany w zakresie parkowania aut w centrum Kolbud.

Nie jest tajemnicą, że znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Kolbudach od dawna stanowi duży problem dla naszych mieszkańców. Zdarza się, że poszukiwanie wolnego placu, na którym zgodnie z przepisami zostawić możemy samochód trwa dłużej niż sama urzędowa procedura czy zrobienie podstawowych zakupów w sklepie.

Władze samorządowe pracują aktualnie nad wdrożeniem skutecznych rozwiązań, dzięki którym powstać będą mogły dodatkowe miejsca postojowe w pobliżu urzędu. Planowane jest też sięgnięcie po narzędzia, które zastosowane na ogólnodostępnych parkingach pomogą uregulować zasady korzystania z miejsc postojowych w centrum Kolbud.

- Dziś wiele osób, często spoza terenu naszej gminy, parkuje samochód na miejscach postojowych w centrum Kolbud, pozostawiając pojazd na kilka godzin lub nawet dłużej, a następnie przesiadają się do innego środka lokomocji i jadą np. do pracy w Gdańsku – mówi wójt Marek Goliński. – Na parkingach jest mała rotacja, a miejsca parkingowe zajmowane są wcześnie rano. Wprowadzenie zasady okresowego, darmowego postoju, po którego upływie konieczne będzie uiszczenie opłaty parkingowej powinno przynajmniej częściowo ułatwić pozostawienie pojazdu na czas zrobienia zakupów czy załatwienia sprawy w urzędzie. Wdrożenie takich rozwiązań wymaga jednak czasu i konsultacji społecznych. Wydzielając pięć miejsc przed chcemy ułatwić parkowanie mieszkańcom odwiedzającym urząd.

Zwolennicy wprowadzenia rozwiązań, które aktualnie rozważane są przez nasz samorząd podkreślają, że nie chodzi o to, aby wyciągać pieniądze od kierowców. Podobne zasady obowiązują dziś przed wieloma centrami handlowymi. Czas postoju zwolniony z opłaty parkingowej w zupełności wystarcza na zrobienie zakupów czy dokonanie urzędowych formalności. Kierowcy, którzy planują pozostawić pojazd na dłużej muszą liczyć się z koniecznością opłaty.

- Niejednokrotnie obserwowałem sytuację, w której na parkingu przy Placu Kaszubskim parkuje kilka pojazdów, a ich kierowcy przesiadają się do jednego busa i jadą do pracy – słyszymy od jednego z mieszkańców. – Prawdopodobnie nie są to nawet mieszkańcy naszej gminy. Miejsca, w których pozostawiają swoje samochody zablokowane są do późnego popołudnia.