Uczniowie przygotowują się do powrotu do szkół, a w placówkach oświatowych trwają porządki po przeprowadzonych podczas wakacyjnej przerwy remontach. 

Wykonane w letniej pauzie od nauki inwestycje oświatowe miały na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W tym celu w liczących już kilka dekad obiektach wykonano nowe wyjścia ewakuacyjne. 

Przy okazji modernizacjom poddano również sale lekcyjne i pomieszczenia sanitarne.

Największy zakres prac remontowych wykonano w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach, gdzie utworzono wydzieloną strefę dla najmłodszych, czyli popularnych „zerówek”.   

W czterech salach dydaktycznych na najniższej kondygnacji powstały dodatkowe wyjścia, umożliwiające ewakuację dzieci bezpośrednio z sal na zewnątrz budynku.  

Dokonano też reorganizacji układu pomieszczeń, co poprawić ma komfort nauki dzieci i pracy nauczycieli.

- Podstawowym celem remontów, które zrealizowaliśmy podczas wakacji w placówkach oświatowych jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach – mówi wójt Marek Goliński. – Było to niezbędne zwłaszcza w tych szkołach, które wybudowane zostały przed kilkoma dekadami. Bezpieczeństwo naszych uczniów i nauczycieli jest dla nas priorytetem. Mam oczywiście nadzieję, że w naszych szkołach i przedszkolach nigdy nie wystąpią niebezpieczne zdarzenia wymagające skorzystania z wyjść ewakuacyjnych. W młodszych budynkach szkół i przedszkoli, które powstały przed kilkoma laty standard bezpieczeństwa jest na wyższym poziomie. Tam tego typu modernizacje nie były konieczne. 

Istotna reorganizacja nastąpiła także w Zespole Kształcenia i Wychowania w Lublewie. Budynek, w swojej starej części, zyskał nowe wejście od strony ogrodu. Uczniowie od września wchodzić więc będą bezpośrednio do pomieszczeń szatniowych. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było powiększenie sali, z której od nowego roku szkolnego korzystała będzie „zerówka”. Pomieszczenie to również wyposażone będzie w wejście umożliwiające szybkie opuszczenie szkoły w sytuacji zagrożenia. 

Dodatkowe wejście w starej części obiektu wykonano również w Zespole Kształcenia i Wychowania w Bielkówku. W szkole filialnej w Buszkowach zamontowano natomiast nowe, posiadające niezbędne atesty przeciwpożarowe podłogi.

Oprócz inwestycji, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego zrealizowano również szereg prac remontowych służących poprawie estetyki pomieszczeń dydaktycznych, sanitarnych, jak również szkolnych korytarzy. 

Na odnotowanie zasługuje również budowa nowego wyniesionego przejścia dla pieszych w pobliżu ZKiW w Kolbudach. Inwestycję zrealizowano na drodze o dużym natężeniu ruchu pojazdów oraz pieszych. 

- Każdego dnia ulicę w tym miejscu przekraczają setki uczniów – mówi wójt Marek Goliński. - Nowe rozwiązanie poprawi widoczność przejścia i zmusi kierujących do zdjęcia nogi z gazu.