Mają od 12 do 17 lat. Niemal od kołyski chcą nieść ratunek. Systematycznie pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Poznają techniki gaszenia ognia czy zasady udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych. Nie stronią też od udziału w akcjach społecznych i lokalnych wydarzeniach. Są wszędzie tam, gdzie mogą się przydać i udzielić wsparcia.
Mowa o członkach i członkiniach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych funkcjonujących przy gminnych jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej. W Kolbudach, Pręgowie i Lublewie Gdańskim strażackiego rzemiosła uczy się aktualnie czterdziestu chłopców i sześć dziewcząt. Niektórzy wstępują w szeregi MDP kontynuując rodzinne, strażackie tradycje. Innych zainspirowali koledzy i chcą przeżyć wspaniałą przygodę.
Zdobyta wiedza z pewnością przyda się każdemu. Część, po osiągnięciu pełnoletności zasili zapewne szeregi OSP. Niektórzy podejmą być może naukę w szkołach pożarniczych i zawodowo zwiążą się w przyszłości ze strażą.
- W przyszłości chciałbym zostać zawodowym strażakiem – słyszymy od jednego z członków MDP. – Fajnie jest ratować ludzi i służyć pomocą. Od najmłodszych lat marzyłem, aby nosić hełm i jeździć wozem strażackim. Dziś mam taką możliwość. Uczę się. Mam tu też dobrych kolegów, tych młodszych i starszych, którzy mają już duże doświadczenie w OSP.
Adepci strażackiego rzemiosła mieli okazję zaprezentować się szerszej publiczności choćby podczas festynu na pożegnanie lata. Starszych strażaków zapytaliśmy o to czym właściwie zajmują się członkowie MDP i jaką rolę odgrywają w strukturach ochotniczych jednostek.
- Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mają przede wszystkim zdobywać wiedzę o ochronie przeciwpożarowej i propagować ją wśród rówieśników – mówi Arkadiusz Żeźnik, naczelnik OSP Pręgowo. - Jednostki OSP, które posiadają w swoich strukturach MDP, kształcą młodzież w dziedzinach ppoż oraz ratownictwa medycznego. Czynią to zarówno w praktyce, poprzez ćwiczenia i zawody sportowo-pożarnicze, jak i w teorii na zbiórkach. Podczas szkoleń wewnętrznych druhowie dzielą się z młodzieżą swoją wiedzą. Każdy członek MDP poznaje sprzęt, którego używamy podczas akcji ratowniczych. Wiek od jakiego można wstąpić do takiej drużyny to 12 lat. Przygoda z MDP kończy się w wieku 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletności można zostać druhem OSP i kształcić się w kierunku Strażaka Ratownika OSP.
Członkostwo w MDP nie uprawnia jednak do udziału w akcjach ratowniczych prowadzonych przez drużyny OSP. To czas zdobywania praktycznej i teoretycznej wiedzy.
- W działaniach ratowniczo-gaśniczych realizowanych przez jednostki uczestniczyć można dopiero po osiągnięciu pełnoletniości i ukończeniu szkolenia na strażaka ratownika OSP – wyjaśnia Arkadiusz Żeźnik.
Dodaje, że adepci strażackiego fachu stanowią dużą pomoc dla pełnoprawnych strażaków. Młodzież wspiera dorosłych choćby w przygotowywaniu sprzętu czy pomaga sprzątać po zakończeniu działań. Realizując te zadania poznaje atmosferę panującą w jednostkach OSP i staje się niejako częścią wielkiej, strażackiej rodziny. Integracji i zdobywaniu nowych umiejętności członków MDP służą m.in. zbiórki i kilkudniowe obozy szkoleniowe, które organizowane są np. w Przywidzu.
O tym jak dużą wiedzą dysponują młodzi strażacy możemy przekonać się choćby podczas organizowanego co roku ogólnopolskiego, adresowanego do uczniów konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Większość gminnych laureatów, którzy później reprezentują nasz region w konkursie powiatowym, to członkowie MDP. Pytania testów, które muszą rozwiązać na egzaminie naprawdę nie należą do łatwych.
- To ważne, że w czasach gdy tak wiele młodych ludzi rozrywkę znajduje głównie w smartfonach, są osoby, które chcą zdobywać wiedzę i umiejętności ratownicze – mówi wójt Marek Goliński. – To zasługa rodziców, nauczycieli i strażaków z jednostek OSP, którzy wprowadzają młodzież w strażackie arkana. Cieszy fakt, że nasi młodzi mieszkańcy chcą pomagać i ratować.