Firma RBS Media - koordynująca budowę sieci światłowodowej, która otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy - podała wstępny harmonogram prac, jakie realizowane będą w poszczególnych sołectwach. Przypomnijmy, że na liście adresów, które zostaną podłączone do Polskiego Światłowodu Otwartego, znalazło się niemal 2,5 tysiąca nieruchomości z Gminy Kolbudy. Niestety, jak słyszymy, lista może zostać „okrojona”. Zdarza się, że mieszkańcy nie wyrażają zgody na budowę sieci w działce prywatnej, służącej za dojazd do posesji. Tym samym mogą pozbawić szansy na przyłącze sąsiada zainteresowanego internetem ze światłowodu.
Informacja o zadaniu realizowanym na terenie naszej gminy przez firmę „Play” - działającą pod wspólna marką z „UPC” - spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wielu z nadzieją sprawdzało opublikowaną na rządowych stronach listę adresów nieruchomości objętych projektem, na który beneficjent otrzymał unijne dofinansowanie.
TU SPRAWDZISZ CZY TWÓJ ADRES JEST NA LIŚCIE
Chociaż Urząd Gminy Kolbudy nie miał żadnego wpływu na kształt listy adresów nieruchomości objętych projektem, otrzymaliśmy szereg pytań od mieszkańców. Wiele z nich dotyczyło terminu budowy światłowodu w poszczególnych sołectwach. Pytania te skierowaliśmy więc do centrali firmy RBS Media koordynującej budowę sieci światłowodowej.
Jak się dowiedzieliśmy (według wstępnego harmonogramu) prace przyłączeniowe w pierwszej kolejności prowadzone będą w: Kolbudach, Lublewie Gdańskim, Bąkowie, Bielkowie i Łapinie. W tych miejscowościach datę planowanego zakończenia budowy, dla większości nieruchomości objętych projektem, określono na 31 grudnia bieżącego roku. Do tego czasu do sieci przyłączonych może zostać 1168 adresów.
Do końca roku 2025 sieć światłowodowa doprowadzona zostanie do kolejnych 682 odbiorców. Instalacja, której budowę koordynuje RBS Media pojawi się w Kowalach, Jankowie Gdańskim, Otominie, Czapielsku, Babidole i Nowinach.
Do końca roku 2026 na realizację zadania poczekają natomiast internauci z Bielkówka, Buszkowych, Pręgowa, Ostróżek i Lisewca. Tam podłączenie ponad sześciu setek adresów planowane jest na koniec grudnia 2026 roku.
Jak dodają przedstawiciele RBS Media do dat wskazanych w harmonogramie należy doliczyć około trzy miesiące. To czas niezbędny do pełnego uruchomienia światłowodu i możliwości świadczenia usług, co wynika z procesu odbioru i komercjalizacji sieci dla operatorów.
Jak już informowaliśmy budowa infrastruktury światłowodowej przez tę konkretną firmę działającą w branży telekomunikacyjnej nie oznacza, że po wykonaniu sieci abonent nie będzie mógł korzystać z usług innych dostawców internetu.
Pierwsze działania w terenie, związane z realizacją projektu zaczęły się już podczas tegorocznych wakacji. Przedstawiciele wykonawcy rozpoczęli prace od inwentaryzacji i sprawdzenia zgodności listy gospodarstw ze stanem faktycznym.
Okazuje się, że wyczekiwana z niecierpliwością przez wielu mieszkańców sieć światłowodowa już na wstępnym etapie napotyka przeszkody, które mogą wpłynąć negatywnie na finalny kształt listy nieruchomości objętych projektem.
- W gminie Kolbudy mamy dużo przypadków dróg wewnętrznych o statusie prywatnym – informują przedstawiciele RBS Media. - Powoduje to konieczność pozyskania zgód od osób prywatnych, aby nasi pracownicy mogli zaprojektować i wybudować przyłącza. Pomimo dużego zainteresowania projektem mamy zarejestrowane odmowy mieszkańców w udostępnieniu działki będącej drogą dojazdową. Jeśli nie uda nam się pozyskać od mieszkańców niezbędnych zgód, to będziemy zmuszeni wyłączać całą ulicę z budowy. To oczywiście może skutkować brakiem podłączenia do sieci nieruchomości osób zainteresowanych światłowodem.
Polski Światłowód Otwarty (PŚO) to największy hurtowy operator sieci światłowodowej w Polsce, oferujący otwarty i niedyskryminujący dostęp do internetu dla wszystkich operatorów telekomunikacyjnych. PŚO oferuje swoje usługi w ponad 3,7 mln gospodarstw domowych w całej Polsce, a docelowo zasięg ten ma się zwiększyć do 6 mln. Sieć PŚO zbudowana jest w oparciu o technologię XGS-PON, która umożliwia oferowanie łączy internetowych o prędkości do 5 Gb/s.
Wykonawca zapewnia, że buduje z najwyższą starannością, a wszelkie działania prowadzone są w uzgodnieniu z właścicielem nieruchomości.
Osoby zainteresowane mogą uzyskać dodatkowe informacje na temat inwestycji pod numerem 17 744 90 80, należącym do RBS Media sp. z o.o.
Informujemy, że budowa sieci światłowodowej, o której mowa w tekście, nie jest inwestycją realizowaną przez Urząd Gminy Kolbudy, ani na jego zlecenie. Wszelkie uwagi dotyczące planowanych terminów budowy czy listy nieruchomości objętych projektem należy kierować bezpośrednio do firmy realizującej zadanie.