Na zaproszenie Wójta Marka Golińskiego, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła – Drewnowicz oraz wicewojewoda pomorska Anna Olkowska Jacyno spotkały się z mieszkańcami Gminy Kolbudy, aby przedstawić główne założenia Ustawy o bonie senioralnym. Wprowadzenie nowego świadczenia skierowanego do osób powyżej 75 roku życia planowane jest na styczeń 2026 roku, a maksymalna wysokość bonu wyniesie 2150 zł miesięcznie, co będzie odpowiadało 50 godzinom wsparcia.

Nowe rozwiązania stanowić mają wsparcie dla osób aktywnych zawodowo w zapewnieniu opieki osobom starszym wymagającym stałej uwagi i pomocy. Świadczenie nie będzie wypłacane w gotówce. Zgodnie z założeniami zadanie realizował będzie lokalny samorząd. Pieniądze z bonu zostaną przeznaczone na zakup usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu ich zamieszkania.

W sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy pojawiło się wielu seniorów, a także osoby zapewniające opiekę ludziom starszym. Obecna była posłanka na Sejm RP Magdalena Kołodziejczak i lokalni samorządowcy, Radni i Sołtysi.

Pani Minister zaprezentowała założenia projektu oraz naświetliła aktualną sytuację demograficzną. Wiele mówiono o problemie starzenia się społeczeństwa i mało optymistycznych perspektywach dotyczących struktury wieku w dłuższej perspektywie czasowej. Nie brakowało pytań z sali zadawanych przez osoby znające z praktyki trudności i wyzwania związane z opieką nad zaawansowanymi wiekiem osobami, które borykają się z problemami zdrowotnymi, w tym demencją.

Jedną z odpowiedzi na przybierające na sile wyzwania mają być rozwiązania przygotowane przez rząd. Wójt Marek Goliński zapoznał natomiast ministerialnych gości z głównymi projektami realizowanymi w naszej gminie na rzecz osób starszych. To oferta świadczona od wielu lat przy dużym udziale obecnej pełnomocnik Wojewody ds. Polityki Senioralnej Anity Richert - Kaźmierskiej.

- Cieszę się, że na miejsce konsultacji pani Minister i pani Wojewoda wybrały właśnie naszą gminę – mówi wójt Marek Goliński. – To dla nas duże wyróżnienie. Jestem przekonany, że uczestnicy konsultacji dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat założeń projektowanej ustawy, możliwych form wsparcia i kryteriów niezbędnych do uzyskania świadczenia. Starzejące się społeczeństwo to dziś jedno z największych wyzwań dla rządu i administracji samorządowej.

Głównym założeniem prezentowanego projektu ustawy jest zapewnienie wsparcia seniorom w zaspokajaniu codziennych potrzeb, dostępie do świadczeń zdrowotnych, opiece higieniczno-pielęgnacyjnej oraz kontaktach z otoczeniem. Projektowane rozwiązanie będzie nakierowane na osoby aktywne zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Usługi wsparcia podzielono na cztery obszary: zaspokojenie podstawowych codziennych potrzeb życiowych, pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną lub zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Senior będzie miał zidentyfikowany tzw. poziom niezaspokojonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.

Ustawa określać ma kryteria finansowe, które spełniać musi osoba ubiegająca się o bon senioralny. Weryfikacji wniosku i oceny niezaspokojonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego dokonywał będzie pracownik samorządu. Na tej podstawie gmina określi rodzaj i intensywność wsparcia. 

Skala obejmuje 4 poziomy i w zależności od  przyznanej liczby punktów senior może otrzymać usługi wsparcia realizowane w wymiarze do 12, 13-24, 25-36 lub 37-50 godzin miesięcznie.

Według szacunków potrzeba około 100 tys. opiekunów, którzy pomogą osobom starszym w miejscu zamieszkania. W realizacji założeń Ustawy niezbędna będzie ścisła współpraca administracji centralnej z samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, bez pomocy których trudne będzie znalezienie odpowiedniej liczby osób do pracy na rzecz seniorów.

Województwo pomorskie jest kolejnym, w którym prowadzone są konsultacje społeczne nowej inicjatywy rządu, której celem jest zapewnienie wsparcia seniorom w zaspokajaniu codziennych potrzeb, dostępie do świadczeń zdrowotnych, opiece higieniczno-pielęgnacyjnej oraz kontaktach z otoczeniem.

Przed wizytą w Kolbudach w przedstawiciele administracji rządowej oraz samorządowcy i przedstawiciele instytucji działających na rzecz seniorów wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.