Przyjęcie programu współpracy Gminy Kolbudy z organizacjami pozarządowymi oraz zasady udzielania i rozliczania dotacji na wymianę nieekologicznego źródła ciepła w budynkach wielorodzinnych stanowiły ważniejsze punkty IX sesji Rady Gminy Kolbudy. W porządku obrad znalazła się też uchwała dotycząca ułatwienia transportu osób z niepełnosprawnością do środowiskowych domów samopomocy. Głosowaniu poddano ponadto niewielkie korekty w budżecie Gminy Kolbudy na kończący się powoli rok 2024.

Procedowany podczas sesji Program współpracy z NGO wcześniej poddany został konsultacjom społecznym, które przeprowadzono w terminie 17-31 października. Przyjęty przez Radę dokument określa szereg zasad współdziałania Gminy Kolbudy z podmiotami, które wspierają - a niekiedywyręczają - samorząd m.in. w przygotowywaniu oferty dla mieszkańców, promocji zdrowego trybu życia, popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu czy jego walorów krajobrazowych i turystycznych.

Rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością ucieszy zapewne informacja o przyjęciu uchwały, której regulacje ułatwią dojazd osobom z niepełnosprawnością na zajęcia w środowiskowych domach samopomocy, terapii ruchowej, bądź poradnictwa specjalistycznego. Świadczenie, zgodnie z podjętą regulacją, wyniesie 200 zł miesięcznie.

Rada podjęła również uchwałę regulującą zasady i tryb udzielania dotacji celowej, ze środków budżetu gminy, na przedsięwzięcia służące ochronie powietrza, związane z likwidacją w budynkach wielorodzinnych nieekologicznych źródeł ciepła. W dokumencie wskazano kryteria wyboru zadańinwestycyjnych do dofinansowania oraz tryb przydzielania dotacji i jaj rozliczania.

Zaplanowane na listopadową sesję cztery głosowania nad projektami uchwał przebiegły wyjątkowo sprawnie, a radni przy podejmowaniu decyzji byli jednomyślni.

Szczegóły dotyczące przyjętych uchwał, zapis obrad oraz wyniki poszczególnych głosowań dostępne na stronie: https://kolbudy.posiedzenia.pl/