W Kowalach, nieopodal skrzyżowania ulic Zeusa i Apollina, powstanie zbiornik retencyjny. Gmina Kolbudy ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, która pozwoli magazynować nadmiar wody opadowej w rejonie osiedli. Zbiornik zlokalizowany będzie w bliskim sąsiedztwie trójmiejskiej obwodnicy, tuż przy zaprojektowanej kontynuacji ulicy Glazurowej. W marcu powinniśmy też poznać wykonawcę kanalizacji sanitarnej, która powstanie w Jankowie Gdańskim. Instalacja ma objąć swoim zasięgiem trzy ulice.
Oprócz wyłożonej płytami yomb niecki w Kowalach wykonana zostanie również droga wewnętrzna z dojazdem do ogrodzonego zbiornika. W ramach zadania powstanie też ścieżka pieszo-rowerowa z oświetleniem, i oczywiście kanalizacja deszczowa odprowadzająca wodę z okolicznych terenów. Przed odbiornikami wód opadowych z kanalizacji deszczowej zamontowane zostaną separatory nieczystości.
Szerokość niecki wyniesie od 34 do 40 metrów, a jej długość około 100 metrów. Na umocnionych humusowaniem skarpach planowany jest wysiew traw.
Zakres prac obejmuje ponadto zagospodarowanie terenu. W okolicy zbiornika pojawią się ławki, kosze na śmieci i wykonane zostaną nasadzenia.
Otwarcie ofert w procedurze przetargowej nastąpi 11 marca. Od momentu podpisania umowy wyłoniony wykonawca będzie miał osiem miesięcy na realizację inwestycji.
Kanalizacja sanitarna w Jankowie Gdańskim
Mieszkańcy ulic Lawendowej, Borówkowej i Maki w Jankowie Gdańskim doczekają się niebawem kanalizacji sanitarnej, która zastąpi zbiorniki bezodpływowe, czyli tzw. szamba. Urząd Gminy Kolbudy ogłosił już przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.
W Jankowie Gdańskim powstanie około 630 metrów instalacji z przyłączami oraz infrastrukturą towarzyszącą. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 13 marca. Prace powinny zostać ukończone jeszcze przed wakacjami.