Przed nami trzecia już edycja Kaziuczka Niemenczyńskiego. Goście z Wileńszczyzny przyjadą do Kolbud w piątek 23 marca br. Tego dnia będziemy mieli przyjemność podziwiać - w Sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy - występy artystyczne zespołów „Perła” oraz „Mejszagolanki”. W sobotę 24 marca br. zapraszamy natomiast na jarmarkowe stoiska z wielkanocnymi palmami oraz specjałami litewskiej kuchni.

Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala, już po raz trzeci, ma przyjemność zaprosić mieszkańców naszej gminy na weekend z litewską kulturą, obyczajami i wileńską kuchnią. Zapoczątkowany przed trzema laty jarmark, któremu towarzyszą pokazy i występy artystyczne gości z Litwy, na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez nasz samorząd. Taneczny zespół „Perła” z Niemenczyna zyskał już u nas całkiem spore grono sympatyków, a po wileńskie palmy, wędliny, chleby, miody czy kwas chlebowy ustawiają się długie kolejki.

W piątek 23 marca występy artystów z Niemenczyna

To właśnie występy artystyczne zainaugurują tegoroczną edycję Kaziuczka Niemenczyńskiego w Kolbudach. W piątek 23 marca, o godzinie 19.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy wystąpią zespoły „Perła” i „Mejszagolanki”. Pierwsza z grup, to dobrze już znany mieszkańcom naszej gminy młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego z Niemenczyna, wykonujący tańce narodowe i ludowe polskie, litewskie, ukraińskie, rosyjskie i innych narodów. Naszej publiczności zaprezentują się również „Mejszagolanki”, wokalny zespół kobiecy, na którego repertuar składają się polskie pieśni ludowe i patriotyczne, pieśni autorskie, biesiadne i estradowe. Wstęp na kolbudzki występ będzie bezpłatny!

W sobotę 24 marca jarmark przed Urzędem Gminy Kolbudy

W sobotę 24 marca w godzinach 9.00 – 13.00, na parkingu przed Urzędem Gminy Kolbudy odbywać się będzie tradycyjny kaziuczkowy jarmark. Na stoiskach nabyć będzie można m.in.: wileńskie palmy, wędliny, ręcznie robione piernikowe serca, chleby, kwas chlebowy, miód i inne specjały litewskiej kuchni.

Koncert dobroczynny w Muzeum II Wojny Światowej

Tym razem nasi goście wystąpią nie tylko w Kolbudach, ale również w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie - w sobotę 24 marca o godzinie 17.00 - odbędzie się biletowany Wielkanocny Koncert Dobroczynny na rzecz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy oddziału dziecięcego wileńskiego hospicjum. Wejściówki w cenie 30 zł do nabycia w kasach Muzeum (od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.00) oraz na: https://bilety.muzeum1939.pl/.

Tradycja kiermaszu Kaziuki sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Targi są piękną tradycją, która pokazuje bogactwo ziemi litewskiej i twórczość jej narodu. Jarmark, dowodzi, że są jeszcze obszary, w których maszyny nie wyparły wytworów rąk ludzkich, a wytwarzane od wieków tą samą techniką produkty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.