Rada Gminy Kolbudy przyjęła dwie uchwały obejmujące swym zakresem utrzymanie porządku w gminie oraz odbiór odpadów komunalnych. Jedną z najistotniejszych zmian, która powinna zacząć obowiązywać jeszcze w wakacje, będzie likwidacja punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Kilkunastu młodych mieszkańców gminy wzięło udział w Pierwszej Kolbudzkiej Próbnej Maturze z „Matmy”. Próba generalna przed majowym egzaminem dojrzałości odbyła się w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Wydarzenie wspólnie zorganizowały Gmina Kolbudy oraz Magnesium.

Wójt Gminy Kolbudy podpisał zarządzenie w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów: Zespołu Kształcenia i Wychowania w Bielkówku, Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie oraz Szkoły Podstawowej w Pręgowie. Kandydaci mogą składać dokumenty do 12 maja 2017 roku.

To w dużej mierze dzięki takim inwestycjom Gmina Kolbudy należy do samorządów, które w skali kraju uzyskują jedne z wyższych  dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dogodna lokalizacja, ale również przyjazny dla przedsiębiorczości klimat zachęcają inwestorów do lokowania kapitału na naszym terenie. W Gminie Kolbudy otwarto właśnie pierwszy, wielkopowierzchniowy sklep remontowo – budowlany. Zlokalizowany w Kowalach, przy ul. Kominkowej 21, obiekt należy do sieci Bricoman Polska.

W dniu 19 kwietnia 2017 roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, działająca w imieniu trzech gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny, podpisała umowę z liderem konsorcjum – STRABAG Sp. z o.o. Pruszków, na budowę pierwszej w Polsce Metropolitalnej Szkoły, zlokalizowanej przy ulicy Apollina w Kowalach.

Gminne Przedszkole w Kolbudach „rośnie w oczach”. Rozbudowa placówki, która zyska niebawem dwa duże pomieszczenia dydaktyczne i salę gimnastyczną, postępuje zgodnie z harmonogramem. Wszystkie, wybudowane od podstaw, pomieszczenia zyskały już zadaszenie. W najwyższym punkcie dachowej konstrukcji zawisła właśnie tradycyjna wiecha.


Rozbudowa przedszkola rozpoczęła się w połowie lutego. Wybudowany w 2002 roku obiekt powiększy się o pomieszczenia dydaktyczne oraz salę gimnastyczną. Dzięki inwestycji od września placówka zyska 50 dodatkowych miejsc  dla młodych mieszkańców gminy. Na efekty prowadzonych prac z niecierpliwością czekają już rodzice maluchów.

- Nie spodziewałam się, że przedszkole aż tak zwiększy swoje gabaryty – mówi mama sześcioletniej Hani. – Dobudowano naprawdę dużą powierzchnię. To dobra widomość dla rodziców, którzy będą mieli teraz większe szanse na to, że ich dziecko zostanie przyjęte do publicznego przedszkola. Zyskają też oczywiście dzieci. Wiadomo jak ważna dla maluchów jest duża sala gimnastyczna.

Przy okazji uroczystego zawieszenia wiechy placówkę odwiedził wójt Leszek Grombala, który spotkał się z budowlańcami.

- Inwestycja realizowana jest bardzo sprawnie – mówi wójt Leszek Grombala. – Nie zapominajmy, że przedszkole cały czas normalnie funkcjonuje. Widzę jednak, że ekipa budowlana doskonale współpracuje z kadrą przedszkola. Obie strony dokładają starań, aby realizacja zadania przebiegała w sposób jak najmniej odczuwalny dla przedszkolaków. Cieszy fakt, że wszystko idzie zgodnie z planem. Jestem spokojny o dotrzymanie terminów.

Uroczystego podniesienia wiechy, w towarzystwie władz samorządowych, dokonała wicedyrektor Gminnego Przedszkola w Kolbudach, Halina Lipska. Symboliczny wieniec w błyskawicznym tempie pokonał kilkumetrową wysokość.

W tej chwili do Gminnego Przedszkola w Kolbudach uczęszcza 125 dzieci. Nowe pomieszczenia zostaną oddane do dyspozycji przedszkolaków wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2017/2018. Koszt rozbudowy Gminnego Przedszkola w Kolbudach oszacowano na około 1,7 miliona złotych.

Na budowę i modernizację placówek oświatowych w Gminie Kolbudy zaplanowano w tym roku ponad 21 milionów złotych. Najważniejsze zadania to rozbudowa Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie i modernizacja Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Największym i najbardziej kosztownym przedsięwzięciem jest jednak budowa szkoły metropolitalnej w Kowalach. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Fot.pomorskie.eu

Do 31 maja można zgłaszać kandydatury pedagogów i wychowawców, którzy będą się ubiegać o tytuł „Nauczyciela Pomorza Roku 2017”. Marszałek Województwa Pomorskiego ogłasza nabór wniosków do II edycji Konkursu, którego celem jest uhonorowanie wybitnych pedagogów pracujących z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych Pomorza.

Wójt  Gminy Kolbudy zaprasza w dniu 21 kwietnia (piątek) 2017 r. o godz. 13.00 do  Zespołu  Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, ul. Wybickiego 33 w Kolbudach,  na spotkanie dotyczące  świadczeń ZUS dla nauczycieli.

Zakończenie pracy zawodowej, pogarszająca się sprawność fizyczna, problemy zdrowotne, utrata kogoś bliskiego czy poczucie pustki i samotności – wszystko to może powodować emocjonalny kryzys. Wiek senioralny, to czas wielu ważnych zmian. Nierzadko osoby na tym etapie życia potrzebują pomocy psychologicznej. Rozmowa ze specjalistą stanowić może istotne wsparcie w pokonywaniu tego rodzaju trudności.

Jeszcze w tym roku w Bąkowie powinno powstać ogólnodostępne centrum rekreacyjno - sportowe.  Siłownia, pumptrack i tory do gry w bule stanowią zaledwie część infrastruktury, której lokalizację zaplanowano w pobliżu świetlicy wiejskiej.  Gmina Kolbudy otrzyma na ten cel blisko 300 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa została już podpisana.

Wyłoniono wykonawcę Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach. W czwartek,  6 kwietnia 2017 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, działająca w imieniu trzech gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny, ogłosiła informację o wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu na budowę Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach. 

Drogi Maturzysto! Masz unikalną okazję by sprawdzić się przed nadchodzącym Egzaminem Dojrzałości z matematyki. MAGNESIUM oraz Gmina Kolbudy organizują Pierwszą Kolbudzką Próbną Maturę z „Matmy” - zapraszamy do wspólnego zmierzenia się z przykładowym egzaminem maturalnym (w zakresie podstawowym) połączonym z omówieniem oraz oceną zadań. Na zgłoszenia czekamy do środy 19 kwietnia. Naszą próbną maturę pisać mogą tylko mieszkańcy Gminy Kolbudy.

Były żółte kartki informujące o tym, że samochód został zaparkowany w sposób niezgodny z przepisami. Efekt niemal rocznego stosowania pouczeń i przypominania zasad parkowania daleki jest jednak od zadowalającego. Straż Gminna w Kolbudach  sięga więc po inne metody mające zdyscyplinować kierowców i ułatwić funkcjonowanie pieszym. Od dziś na koła niewłaściwie zaparkowanych aut zakładane będą blokady.

Ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby przyjemnie spędzić najbliższą sobotę - i dodatkowo zrobić coś pożytecznego dla środowiska– przygotowało Nadleśnictwo Kolbudy. Już 8 kwietnia o godzinie 10.00 na terenie kilku pobliskich leśnictw zaplanowano akcję wspólnego sadzenia drzew. Do udziału w tym wydarzeniu zaprasza również Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala.

Straż Gminna w Kolbudach wnikliwie przyjrzy się przestrzeganiu przepisów związanych z warunkami bytowymi i wyprowadzaniem psów. We wspólnej akcji „Nasz Pies” weźmie udział ponad dwadzieścia jednostek z Pomorza. Pieczę nad projektem sprawuje Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.

 

Ponad sześćdziesięciu uczniów z całego województwa pomorskiego przybyło 30 marca do Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego, aby wziąć udział w Ogólnopolskim konkursie i olimpiadzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Na turniejowe pytania odpowiadała tego dnia młodzież we wszystkich 16 województwach. Areną zmagań były stolice poszczególnych regionów kraju. Tym bardziej cieszy fakt, że w województwie pomorskim rolę gospodarza tak ważnego wydarzenia powierzono szkole w Kolbudach.

W związku z realizacją drugiego etapu budowy drogi Bielkówko – Pręgowo, od wtorku 4 kwietnia br., zamknięty zostanie kilkusetmetrowy odcinek ulicy Dworcowej.

Wójt Gminy Kolbudy wydał zarządzenie dotyczące ustalenia terminów postępowania rekrutacyjnego  i uzupełniającego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół prowadzonych przez Gminę Kolbudy. Chodzi oczywiście o rok szkolny 2017/2018.  

Niepubliczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka w Kolbudach” i JW. Team Sp. z o.o. , to kolejni partnerzy, którzy przystąpili do Programu Kolbudzkiej Karty Dużej Rodziny. Rozszerza się więc wachlarz, objętych rabatami, propozycji adresowanych do rodzin wielodzietnych z terenu naszej gminy. Posiadaczami KKDR, która uprawnia do wielu zniżek jest już 1762 naszych mieszkańców.

Już po raz drugi do Kolbud zawitali goście z zaprzyjaźnionego miasta Niemenczyn na Wileńszczyźnie. Podobnie jak przed rokiem mieszkańcy naszej gminy mieli okazję skosztować specjałów litewskiej kuchni. Wędliny, chleby, miód czy wileńskie palmy szybko znalazły nabywców. Mimo mało wiosennej pogody kiermasz Kaziuczek Niemenczyński cieszył się sporym zainteresowaniem.

Strona 1 z 11