Prowadzisz własną firmę? Od pięciu lat każda działalność gospodarcza podlega obowiązkowemu wpisowi do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Założenie działalności, zawieszenie, czy rezygnacja z jej prowadzenia wymagają dokonania stosownych zgłoszeń. Rejestr CEIDG prowadzony jest w urzędach gminy. Wszystkie procedury związane z wpisem są bezpłatne! Ministerstwo Rozwoju ostrzega przed firmami żerującymi na niewiedzy przedsiębiorców.

Resort Rozwoju, na potrzeby którego prowadzony jest wykaz, zwraca uwagę na pojawiające się często na rynku odpłatne oferty, kierowane przez prywatne rejestry o nazwach zbliżonych do CEIDG.

- Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne - ostrzega Ministerstwo Rozwoju. - Dokonanie wpisu do CEIDG, zarówno w zakresie rozpoczęcia wykonywania działalności, jak i jej zaprzestania, jest bezpłatne, a wszelkie oferty sugerujące potrzebę dokonania jakiejkolwiek opłaty w związku z wykorzystaniem wpisu w CEIDG są ofertami handlowymi, nie mającymi żadnego związku z rejestrem prowadzonym przez Ministra Rozwoju. Dokonanie żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne. Nieuiszczenie opłaty nie rodzi żadnych skutków prawnych w CEIDG oraz wobec Ministra Rozwoju.

Zdarza  się również, że podmioty te sugerują konieczność dokonania polecenia przelewu na podane konto, w oparciu o informacje, że dany przedsiębiorca zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej i złożył wniosek o wykreślenie z CEIDG. Również te opłaty są ofertą handlową prywatnych firm i nie mają żadnego związku z CEIDG.

CEIDG została wprowadzona za sprawą zmian w Ustawie z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. Przed tymi modyfikacjami w Polsce funkcjonowały gminne Ewidencje Działalności Gospodarczej. Rozproszenie po różnych miejscach kraju stanowiło pewien problem, zarówno dla zakładających działalność, jak i poszukujących informacji o już istniejących podmiotach. Scentralizowany system, jakim jest CEIDG, ma za zadanie zniwelować te niedogodności. Pieczę nad nim sprawuje Minister Rozwoju.

Głównym celem stworzenia internetowej ewidencji było ułatwienie przedsiębiorcom założenia własnej firmy. Zniesiono konieczność rejestracji przedsiębiorstwa w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Wraz z tymi zmianami odstąpiono od pobierania wszelkich opłat związanych z dokonywaniem wpisów. Co więcej, z takiego udogodnienia mogą także skorzystać przedsiębiorcy z już otwartą działalnością, którzy chcą wprowadzić zmiany, zawiesić, wznowić lub zlikwidować firmę. W ten sposób udostępniono podatnikom szybsze i prostsze metody kontaktowania się z urzędem.

Dostęp do informacji to drugi istotny cel, przyświecający twórcom systemu. Dzięki CEIDG każdy, kto ma dostęp do Internetu, może skorzystać z bezpłatnej bazy danych, w której zawarte są informacje o przedsiębiorstwach prowadzonych przez osoby fizyczne i zarejestrowanych w Polsce. Dodatkowo, za pośrednictwem CEIDG można uzyskać dostęp do informacji, udostępnianych bezpłatnie przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Portal CEIDG w Internecie można odwiedzić pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/.