Najstarsze ma około 250 lat, te nieco młodsze po 110 lat. Rosną na cmentarzu w Lublewie. Dęby i lipy, będące pomnikami przyrody ożywionej, zostaną wkrótce poddane niezbędnym zabiegom pielęgnacyjnym. Pomoże to drzewom oraz poprawi bezpieczeństwo osób odwiedzających miejsce spoczynku bliskich. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Gminy Kolbudy.

Prace polegające na usunięciu martwych gałęzi i konarów obejmą w sumie 36 drzew, z których część posadzono ponad dwa wieki temu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami czynności pielęgnacyjne wykonane zostaną przez podmiot posiadający stosowne uprawnienia do pielęgnacji drzew o charakterze pomnikowym.


Niezbędnym zabiegom poddane zostaną trzy dęby szypułkowe oraz drobnolistne i szerokolistne lipy. Prawo dopuszcza prowadzenie tego typu prac wyłącznie poza okresem lęgowym ptaków. Ten skończył się 16 października i potrwa do końca lutego 2017 roku. Gmina Kolbudy zawarła już stosowną umowę z wykonawcą. Zlecone zadanie powinno zostać  zrealizowane do końca listopada.


- Drzewa na terenie cmentarza parafialnego w Lublewie są piękne, jednak z racji swego zaawansowanego wieku posiadają wiele suchych gałęzi i konarów – mówi wójt Leszek Grombala. – W wietrzne dni stanowią zagrożenie. W trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich musieliśmy zlecić wykonanie stosownych prac pielęgnacyjnych. Sprawa nie jest prosta. Ze względu na okres lęgowy ptaków wykonanie takich prac możliwe jest właściwie tylko przez cztery miesiące w roku. Dodatkowo wymagana była uchwała rady. Prac nie uda się niestety przeprowadzić przed 1 listopada. Wykonanie zabiegów powinno jednak rozwiązać problem na kilka najbliższych lat.


Prace pielęgnacyjne zostaną przeprowadzone na 3 dębach szypułkowych, 28 lipach drobnolistnych i 5 lipach szerokolistnych. Według inwentaryzacji, przeprowadzonej przez specjalistów w 2014 roku, najstarszym drzewem na cmentarzu parafialnym w Lublewie jest 250 letni dąb zlokalizowany w północno-wschodnim narożniku nekropolii. Drzewo mierzy 30 metrów wysokości i mimo zaawansowanego wieku, ma się całkiem dobrze. Większość zabytkowego drzewostanu stanowią jednak, liczące około 110 lat, lipy drobnolistne. Drzewa rosną wzdłuż alei tworząc, widoczny z lotu ptaka, kształt krzyża.


Cmentarz w Lublewie powstał w II połowie XIX wieku. Najstarszy istniejący pomnik pochodzi z 1891 roku.