Do naszego urzędu zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali pisemne wezwania do dokonania wpłaty za wpis do rejestru przedsiębiorstw. Autorzy pism - zawierających numery kont, na które wpłacić należy wskazaną kwotę – informują np., że niedokonanie płatności spowoduje brak wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm. Bądźmy ostrożni!

Listy w tej sprawie otrzymują nawet osoby, które od kilkunastu lat prowadzą własną działalność gospodarczą. Uwaga! Podawane, w rozsyłanej do przedsiębiorców korespondencji, nazwy rejestrów często łudząco przypominają Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, do której wpis jest obowiązkowy, ale BEZPŁATNY! Jest to zarazem jedyny w Polsce podmiot odpowiadający za spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Autorem pism, które trafiają do przedsiębiorców są firmy, które nie mają nic wspólnego z CEiDG i prowadzonym na potrzeby Ministerstwa Rozwoju rejestrem, poza bardzo zbliżoną nazwą. Otrzymywane przez przedsiębiorców listy, na pierwszy rzut oka brzmią groźnie. Obraz zmienia dopiero bardziej szczegółowa analiza korespondencji. W treści jednego z takich pism zawarto np. informację, że „…ogłoszenie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej…”. Przypominamy, że według Słownika Języka Polskiego „fakultatywny”, to inaczej „pozostawiony do wyboru, nieobowiązkowy, dowolny”… 

Nie jest to jedyna firma, która stosuje tego typu praktyki. Różne są też kwoty, jakie wskazywane są w pismach wysyłanych do osób prowadzących działalność gospodarczą. Często wskazane sumy „wahają” się w przedziale 200-300 złotych. Zdarza się, że przedsiębiorcy są wzywani do zapłaty, pod rygorem usunięcia danych dotyczących wpisów z bazy CEIDG. To bzdura!

Przed podmiotami bazującymi na niewiedzy bądź naiwności adresatów podobnych listów regularnie ostrzega Ministerstwo Rozwoju, na potrzeby którego prowadzony jest wykaz. Resort poinformował właśnie urzędy gmin, że prowadzi w tej sprawie wyjaśnienia. Po raz kolejny zwraca się też do samorządów o ciągłe przypominanie przedsiębiorcom, że wpisy do CEIDG są BEZPŁATNE.

- Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne - ostrzega Ministerstwo Rozwoju. - Dokonanie wpisu do CEIDG, zarówno w zakresie rozpoczęcia wykonywania działalności, jak i jej zaprzestania, jest bezpłatne, a wszelkie oferty sugerujące potrzebę dokonania jakiejkolwiek opłaty w związku z wykorzystaniem wpisu w CEIDG są ofertami handlowymi, nie mającymi żadnego związku z rejestrem prowadzonym przez Ministra Rozwoju. Dokonanie żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne. Nieuiszczenie opłaty nie rodzi żadnych skutków prawnych w CEIDG oraz wobec Ministra Rozwoju.

Otrzymując pisma od nieznanych nam podmiotów powinniśmy zachować czujność. Korespondencja rozsyłana przedsiębiorcom skonstruowana jest w bardzo sprytny sposób. Teoretycznie zawiera wymagane informacje dotyczące sugerowanego wpisu do ewidencji oraz konsekwencji nieuiszczenia określonej w liście kwoty. Pod płaszczem, nie zawsze zrozumiałych słów, ukryta jest jednak informacja, że wpis do danego rejestru jest dobrowolny, a niedokonanie sugerowanej opłaty nie rodzi żadnych negatywnych skutków.