Ponad sześćdziesięciu uczniów z całego województwa pomorskiego przybyło 30 marca do Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego, aby wziąć udział w Ogólnopolskim konkursie i olimpiadzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Na turniejowe pytania odpowiadała tego dnia młodzież we wszystkich 16 województwach. Areną zmagań były stolice poszczególnych regionów kraju. Tym bardziej cieszy fakt, że w województwie pomorskim rolę gospodarza tak ważnego wydarzenia powierzono szkole w Kolbudach.

Już po przekroczeniu progu ZKPiG dało się wyczuć atmosferę skupienia i wyczekiwania. Uczestnicy konkursu, którzy przybyli z najodleglejszych nawet zakątków Pomorza niecierpliwie oczekiwali na uroczystą inaugurację turniejowych i olimpijskich zmagań. W okolicach, przygotowanej jak na egzamin dojrzałości,  sali gimnastycznej ZKPiG dominowały wyłącznie historyczne tematy. Z ust uczestników usłyszeć można było nazwiska, daty i miejsca, zapisanych w dziejach Polski, wydarzeń. Poruszano również tematy związane z militariami i wojskowością. Młodzież głośno zastanawiała się, jaka tematyka zdominować może tegoroczny test.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonał wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, który w przeszłości, jako historyk, sam miał okazję przygotowywać młodzież do udziału w konkursie. Najpierw jednak finalistów szczebla wojewódzkiego, ich opiekunów oraz innych przybyłych gości powitał gospodarz miejsca Robert Aszyk, dyrektor ZKPiG w Kolbudach. Z młodzieżą przywitał się też współorganizator i koordynator konkursu dr Józef Kwidziński. Słowo do skupionej i ściskającej już w dłoniach długopisy wygłosił oczywiście patron honorowy konkursu, Wicewojewoda Pomorski.

- To już 22 edycja konkursu, który miał swoje wzloty i upadki – mówił wicewojewoda Mariusz Łuczyk. – Wielu jego uczestników i laureatów osiągnęło sukcesy także w życiu osobistym. Cieszę się, że jest was dziś tak wielu. Podziwiam was za to. Żeby wziąć udział w olimpiadzie trzeba się było poświęcić. Jesteście takimi bohaterami - może w mniejszym zakresie - jak ci, którzy zrobili coś dla ojczyzny. To jest wasz wkład, za który chcę wam podziękować. Życzę sukcesu.

Świadkami zmagań młodzieży z wysokiej trudności pytaniami byli również przedstawiciele władz Gminy Kolbudy. Nie kryli satysfakcji, że wydarzenie rangi wojewódzkiej organizowane  jest właśnie u nas.

- To dla nas duży zaszczyt, że zechcieliście przyjąć nasze zaproszenie – mówił wójt Leszek Grombala do uczniów i organizatorów.

W swoim wystąpieniu adresowanym głównie do młodzieży Wójt nawiązał do czasów, gdy Polska, będąc prawdziwą potęgą, utraciła swą niepodległość. Przypomniał, że odzyskanie wolności było niezwykle trudne i zajęło aż 123 lata.

- Mam nadzieję, że wasze wyniki przyczynią się do tego, aby wszystkich od Bałtyku do Tatr i od Bugu po Odrę nachodziła pewna refleksja – mówił Leszek Grombala. – Zróbmy wszystko, aby następne pokolenia startując w olimpiadach nie musiały odpowiadać na pytania, co takiego się stało, że dzielny i dumny naród na długi okres czasu przestał się liczyć w naszej Europie. Trzymam za was kciuki.

Warto odnotować, że ZKPiG w Kolbudach z sukcesami reprezentowali w konkursie: Michał Ostaszewski, Cyprian Obrycki i Maciej Baranowski. Dumy ze swoich uczniów nie krył dyrektor szkoły Robert Aszyk. My również dołączamy się do gratulacji dla naszych młodych miłośników historii i dziejów wojskowości.

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży zainteresowanej szeroko rozumianą historią wojskowości. Co roku w zawodach bierze udział niemal 3000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach, od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe w Warszawie, którym towarzyszą atrakcje dla uczestników i ich opiekunów. Zwycięzcy rywalizacji otrzymują cenne nagrody oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach.

Początki konkursu sięgają roku szkolnego 1994/1995. W pierwszych latach obejmował młodzież szkół podstawowych, średnich (liceów i techników) oraz zawodowych, a od czasu reformy systemu oświaty również młodzież szkół gimnazjalnych. 

Olimpiada organizowana była początkowo przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych oraz Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W kwietniu 2015 roku została podpisana trójstronna umowa o współpracy przy organizacji Olimpiady pomiędzy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centralna Biblioteką Wojskową oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Więcej na temat konkursu:

http://olimpiadalosyzolnierza.pl/pl/aktualnosci