Minął pierwszy tydzień nauki w gminnych placówkach oświatowych. W większości naszych szkół wakacyjne miesiące upłynęły pod znakiem mniejszych lub większych remontów. Wybudowano nową salę gimnastyczną z zapleczem, kontynuowano budowę - pierwszej w Polsce - Szkoły Metropolitalnej. Istotnej modernizacji poddano budynek placówki w Buszkowach, która z nowym rokiem szkolnym stała się filią kolbudzkiej szkoły podstawowej. Znacząco zmieniły się też gabaryty Gminnego Przedszkola w Kolbudach. Zakres realizowanych prac był wyjątkowo szeroki. Rekordowa była też kwota 21 milionów złotych, jaką w tegorocznym budżecie przeznaczono na inwestycje oświatowe.

Nie będzie chyba przesadą, jeśli napiszemy, że tegoroczne lato było szczególne pod względem liczby inwestycji realizowanych w placówkach oświatowych naszej gminy. Kolbudy, Lublewo Gdańskie, Bielkówko, Buszkowy – w szkołach wszystkich tych sołectw trwały prace budowlane i remontowe. Ich efekty od początku września podziwiać mogą uczniowie oraz rodzice.

Przedszkole zyskało 50 miejsc

Najwcześniej, bo w lutym br. rozpoczęła się gruntowna przebudowa Gminnego Przedszkola w Kolbudach. Przez kilka miesięcy do istniejącego budynku dobudowywano nowe pomieszczenia, które pozwoliły na stworzenie dodatkowych 50 miejsc dla naszych najmłodszych mieszkańców. Oprócz sal dydaktycznych i zaplecza sanitarnego placówka zyskała również przestronną salę gimnastyczną. Odświeżono elewację całego budynku, wybudowano dodatkowe miejsca parkingowe i odnowiono główne wejście do przedszkola.

Kolorowe boksy zamiast krat

Uczniowie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego z dużym zainteresowaniem czekali na efekt finalny remontu szkolnych szatni, z których każdego dnia korzysta kilkaset osób. Po 31 latach pomieszczenia, do których rankiem młodzież kieruje swoje pierwsze kroki, całkowicie zmieniła oblicze i zyskała nowoczesny wygląd. Szare, okratowane dotychczas boksy nabrały kolorów. Na wyższej kondygnacji, gdzie zlokalizowane są szatnie starszych klas, pojawiła się też lada, a za nią obsługa wydająca uczniom odzież. Zamontowano również kolorowe podesty, na których można wygodnie usiąść.

- Jest zdecydowanie lepiej – mówią uczniowie gimnazjum. – Zrobiło się jaśniej i bardziej przejrzyście. Jest też gdzie usiąść i porozmawiać z kolegami, czy nawet… porównać rozwiązanie zadania domowego. (śmiech)

Nie tylko nowa sala gimnastyczna

Poważnej rozbudowie poddano również budynek Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie. Efekt prezentuje się naprawdę imponująco. We wsi powstała w końcu długo oczekiwana sala gimnastyczna z zapleczem sanitarnym. Dzięki inwestycji sportowej udało się również wygospodarować dodatkowe sale dydaktyczne, a tym samym poprawić komfort nauki. Z inwestycji zrealizowanej w Lublewie Gdańskim cieszą się nie tylko uczniowie, ale również dorośli mieszkańcy, którzy po godzinach lekcyjnych również korzystać będą z obiektu sportowego. Wzdłuż płotu oddzielającego salę sportową od ulicy Szkolnej powstanie również zatoczka autobusowa, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa uczniów.

Zmiany nie tylko organizacyjne

Niemałym zmianom, nie tylko organizacyjnym, poddano również budynek szkoły w Buszkowach, Placówka po kilku latach ponownie stała się szkołą publiczną i trafiła pod skrzydła Gminy Kolbudy. W budynku wyremontowano sale dydaktyczne, wykonano nowe ogrodzenie. Zmodernizowano także schody wejściowe do placówki. Na parterze obiektu powstała nowa szatnia. Poczyniono też inwestycje służące poprawie bezpieczeństwa uczniów.

- W budynku wydzielono strefy pożarowe oraz wykonano oświetlenie ewakuacyjne – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów.

Nowy parking i chodnik

Prace remontowe, które zrealizowano w Zespole Kształcenia i Wychowania w Bielkówku bardziej od uczniów odczuwają ich zmotoryzowani rodzice. Przed budynkiem wykonano nawierzchnię parkingu, pod którą wybudowano nową instalację odprowadzającą wodę. Poszerzono także wjazd na teren placówki, dzięki czemu swobodnie minąć się mogą dwa pojazdy. Mieszkańcy Bielkówka od kilku tygodni korzystają również z nowego chodnika wzdłuż boiska, prowadzącego do szkoły od ulicy Sadowej.

- Wreszcie do szkoły można dojść nie mocząc przy tym nóg – mówi Pani Elżbieta. – Poranna rosa czy kałuże po opadach deszczu sprawiały, że dzieci idąc po trawiastej nawierzchni dochodziły do szkoły w przemoczonych butach. Chodnik i wybudowane wcześniej schody stanowią duże udogodnienie.

Zmieniono również minimalnie lokalizację przejścia dla pieszych przy bramie wjazdowej od ulicy Gregorkiewicza, o co prosili mieszkańcy wsi.

W Kowalach zgodnie z planem

Pisząc o pracach budowlanych, których efektem będzie komfort naszych uczniów nie sposób rzecz jasna nie wspomnieć o najbardziej kosztownej inwestycji, czyli - budowanej przez trzy samorządy -Szkole Metropolitalnej w Kowalach. Prace postępują tam zgodnie z harmonogramem. Wszystko wskazuje na to, że 1 września 2018 roku naukę w nowej placówce rozpocznie 1125 uczniów.

Jak zapowiadają władze gminy inwestycje w placówkach oświatowych kontynuowane będą również w roku przyszłym. Wystarczy tu wspomnieć planowaną budowę pływalni, na którą mieszkańcy czekają od wielu lat.

- Tegoroczne wakacje były rzeczywiście wyjątkowo intensywne pod względem prac prowadzonych w naszych placówkach oświatowych – mówi wójt Leszek Grombala. – Wiele wysiłku włożyli nie tylko budowlańcy, ale również personel szkół i przedszkola. Sądzę, że z efektów jakie zobaczyliśmy na początku września możemy być dumni. To jednak nie koniec. Za kilka miesięcy chcielibyśmy rozpocząć budowę basenu przy szkole w Kolbudach. Chciałbym też, aby w Bielkówku powstała sala sportowa podobna do tych, z jakich korzysta już młodzież w Pręgowie i Lublewie. Obecna sala jest w nienajlepszym stanie. Jej remont jest nieopłacalny. Planowane przedsięwzięcia wymagają niemałych nakładów finansowych. Inwestycje w infrastrukturę to jednak najrozsądniejsze lokowanie pieniędzy. Mamy tego pełną świadomość.