Po trwającej kilka miesięcy przerwie wznowiona została budowa krytej pływalni w Kolbudach. Uzyskanie zamiennego projektu oraz pozwolenia na budowę dało zielone światło dla kontynuacji prac budowlanych. 

W poniedziałek 21 października br. na placu budowy przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach ponownie pojawił się ciężki sprzęt i ekipa realizująca długo oczekiwaną przez mieszkańców naszej gminy inwestycję.

- Myślę, że ucinamy dziś wszelkie plotki o odstąpieniu od realizacji budowy basenu - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Wielu mieszkańców z zaciekawieniem i niepokojem spoglądało na wykop. Temat był szeroko komentowany. My jednak spokojnie czekaliśmy na projekt zamienny, który pozwoli wybudować pływalnię i zaoszczędzić środki budżetowe na realizację dodatkowych inwestycji. Nie stać nas w tej chwili na budowę obiektu za 25 milionów złotych, czy może nawet więcej. Trochę to trwało, jednak uzyskaliśmy wszelkie niezbędne dokumenty i wracamy do pracy. Nie wycofuję się ze złożonych po objęciu funkcji wójta deklaracji. Chcielibyśmy oddać basen do użytku we wrześniu 2021 roku.

Wykonawca rozpoczął już realizację prac ziemnych. Stan surowy zamknięty z pokryciem dachu, czyli zakres zadań objętych pierwszym przetargiem, powinien zostać osiągnięty na koniec sierpnia przyszłego roku.

- Jeszcze przed wakacjami 2020 roku planujemy rozstrzygnąć przetarg na drugi etap, który obejmie już prace wykończeniowe - informuje Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy Kolbudy.

Koszt budowy krytej pływalni w Kolbudach, po zmianach projektowych, szacowany jest obecnie na około 16,3 miliona złotych. Główna niecka basenu składać się będzie z sześciu torów o długości 25 metrów i głębokości od 1,2 do 1,8 metra. Niecka do nauki pływania będzie miała głębokość od 0,4 do 0,8 metra.

- Pozostaje mieć nadzieję, że przed kolejnymi etapami budowy nie będzie już tak długich przerw - mówi pani Joanna, która z perspektywy mamy uczniów kolbudzkiej szkoły obserwowała zamknięty plac budowy. - Taka wypełniona błotem dziura przed budynkiem szkoły, otoczona siatką naprawdę nie wygląda dobrze. Myślę, że moje zdanie podziela wielu mieszkańców. Powrót ekipy na plac budowy to dobra informacja.

Jak zapewnia kierownik Referatu Inwestycji i Remontów UG, inwestor nie przewiduje już dłuższych przerw w budowie. Jeżeli tylko warunki pogodowe pozwalać będą na realizację inwestycji, prace prowadzone będą bez zakłóceń.

Basen w nowej wersji nie będzie posiadał ruchomego dna, co zakładał pierwotny projekt. Ograniczona zostać ma również liczba witryn na frontowej stronie obiektu, co pozwoli ograniczyć koszt budowy. Inwestor dołoży też starań, aby towarzysząca pływalni infrastruktura służąca odnowie biologicznej, w miarę możliwości, mogła być w przyszłości rozbudowywana.