W okresie od 1 sierpnia 2023 roku, gdy uruchomiono Zespół Ratownictwa Medycznego z miejscem stacjonowania w Kolbudach, do dnia 13 marca br. ratownicy podejmowali 574 interwencje ratujące zdrowie i życie mieszkańców. Aktualnie zespół dyżuruje w Kolbudach w systemie 12 godzinnym, a wspomniana liczba wyjazdów dotyczy wyłącznie wezwań do zdarzeń jakie miały miejsce w trakcie dyżuru, czyli w godzinach 8.00-20.00.

Nie oznacza to oczywiście, że karetki w rejon Kolbud i okolicznych miejscowości wysyłane były wyłącznie w trakcie dyżuru kolbudzkiego ZRM. Medycy wyruszali nieść pomoc także poza tymi godzinami. Ze statystyk Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Pruszczu Gdańskim wynika, że liczba dodatkowych wyjazdów ZRM w rejon Kolbud w okresie od sierpnia 2023 roku do 13 marca 2024 wyniosła 411.

Zespoły Ratownictwa Medycznego z Kolbudzkiej bazy oraz ZRM poza godzinami dyżuru interweniowały więc w naszym regionie niemal tysiąc razy (dokładnie 985).

- To pokazuje jak bardzo potrzebna była karetka stacjonująca w Kolbudach – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – To efekt dobrej, realizowanej z korzyścią dla mieszkańców współpracy samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Dzięki dyżurom możemy czuć się bezpieczniej. Statystyki pokazują jak bardzo potrzebne są dyżury ZRM. Liczba interwencji poza godzinami dyżuru również jest ogromna. Zasadnym byłoby więc uruchomienie dyżuru całodobowego, o co powinniśmy zabiegać u władz wojewódzkich razem ze Starostwem Powiatowym w Pruszczu Gdańskim.

Aktualnie Zespół Ratownictwa Medycznego dyżuruje w pomieszczeniach piwnicznych ośrodka zdrowia w Kolbudach.

- Gdy tylko pojawiła się szansa na uruchomienie dyżurów ZRM w Kolbudach od razu zleciliśmy remont pomieszczeń ośrodka zdrowia, które zajęła obsługa karetki – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Warunki nie są tam jednak najlepsze, gdyż są to po prostu pomieszczenia piwniczne. Docelowo ZRM stacjonować ma w nowym budynku CUMiS. Będą tam idealne warunki dla utworzenia całodobowych ratowniczych dyżurów.

Ze statystyk SPPR w Pruszczu Gdańskim wynika, że w analizowanym okresie najwięcej interwencji pogotowia odnotowano w grudniu ubiegłego roku. Wówczas dyżurująca w Kolbudach karetka z ratownikami wyjeżdżała z bazy 95 razy, a poza godzinami dyżuru miało miejsce 67 wyjazdów w rejon naszej gminy.