Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wychowana w Kolbudach i prowadząca w naszej gminie zajęcia literacko – teatralne, Iwona Korszańska zakwalifikowała się do finałowej piątki ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną! 

Przewodniczącym jury, które doceniło ogromny talent Iwony, jest doskonale wszystkim znany aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Do pierwszego etapu konkursu, w którym nagroda główna wynosi 50 tysięcy złotych, zakwalifikowało się 216 autorów. Do kolejnego Komisja Artystyczna wybrała zaledwie czterdzieści tytułów. W środę 6 kwietnia Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, po przeczytaniu wszystkich prac, do ścisłego finału wytypowała pięciu autorów najlepszych sztuk:

„Pawi tren”  Iwony Korszańskiej

„Sprawa Gorgonowej”  Jolanty Janiczak

„Ciało moje”  Marka Pruchniewskiego

„Supernova Live”  Sandry Szwarc

„Ogrody chwały”  Jacka L. Zawady

Czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu odbędą się w dniach 23-27 maja 2016, podczas 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Rozstrzygnięcie konkursu, przez wyłonienie laureata 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, nastąpi 29 maja 2016 roku.

- Od kilku lat w Polsce (i na świecie) trwa swoisty boom na nową dramaturgię. Jego świadectwem jest rosnąca wciąż liczba nowych sztuk, które trafiają co roku do publicznego obiegu w formie spektakli, pokazów warsztatowych, czytań czy publikacji książkowych. Temu zainteresowaniu współczesnym dramatem sprzyja z pewnością koniunktura na teatr zaangażowany, zorientowany na prowadzenie społecznego dialogu. – mówią pomysłodawcy konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgicznej.

Serdecznie gratulujemy Iwonie i trzymamy za nią kciuki w decydującym etapie zmagań o nagrodę główną. Mieszkańców naszej gminy, którzy chcieliby poznać finalistkę tak prestiżowego konkursu informujemy, że zajęcia literacko-teatralne prowadzone przez Iwonę Korszańską odbywają się w sali widowiskowej Gminy Kolbudy w poniedziałki, w godzinach 16.30 – 18.30.

Iwona Korszańska – ukończyła filologię polską na UMK w Toruniu. Uczestniczka Pracowni Podejrzanych Praktyk Teatralnych przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, Szkoły Pisania przy Teatrze Polskim w Bydgoszczy i gdańskiej PC Dramy. Pracuje z imigrantami i prowadzi zajęcia dla dzieci. Niedawno założyła współ/pracownię, której celem jest prowadzenie zajęć z dziećmi i wydawanie książek dla dzieci.