Niemal 60 tysięcy złotych dotacji przekazuje Gmina Kolbudy na prace konserwatorskie realizowane w zabytkowych kościołach w Lublewie Gdańskim i Pręgowie. Rada Gminy Kolbudy jednogłośnie przyjęła uchwały w sprawie przyznania środków na dofinansowanie remontów.

Kwota 50 tysięcy złotych przyznana została na prace prowadzone w świątyni w Lublewie Gdańskim. Środki finansowe przeznaczone będą na prace konserwatorskie polegające na usunięciu tynków gipsowych, wszystkich warstw farb, położeniu tynków wapiennych oraz dwukrotnym pomalowaniu ścian białą farbą. Należy podkreślić, że prace prowadzone są według projektu konserwatorskiego, zatwierdzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kolejna dotacja z budżetu Gminy Kolbudy przyznana została również na szklenie witrażowe okna w zabytkowym kościele w Pręgowie. Przypomnijmy, że wcześniej wnioskodawca otrzymał już dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych na szklenie czterech okien witrażowych. Również ta inwestycja realizowana jest pod czujnym okiem służb konserwatorskich.

- Troska o gminne zabytki to nasz obowiązek, a wszystkie przyznane na ten cel środki to dobrze ulokowane pieniądze – mówi wicewójt Marek Goliński. – Nie są to pierwsze dotacje, jakie Gmina Kolbudy przyznała zabytkowym kościołom w Pręgowie i Lublewie Gdańskim. Współpraca urzędu z proboszczami obu parafii układa się bardzo dobrze. To z pewnością pomaga w realizacji niezbędnych prac konserwatorskich, które pozwolą utrzymać w dobrym stanie te liczące kilka wieków obiekty. To dziedzictwo, które pozostawimy kolejnym pokoleniom.

Pierwsze wzmianki o świątyni w Pręgowie pojawiły się już w 1323 roku, za panowania Zakonu Krzyżackiego i prawdopodobnie Zakon zbudował ten kościół. Początkowo parafia pręgowska była samodzielna, jednak już od 1396 roku (kiedy wieś wraz z kościołem zostały podarowane Zakonowi Brygidek w Gdańsku), był pod patronatem gdańskich Brygidek, które miały prawo ustanawiania proboszczów.

Kościół w Lublewie Gdańskim wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku. Gotycko - barokowy, murowany z cegły, z wieżą konstrukcji drewnianej, oszalowaną deskami. Salowy, pięcioosiowy, z niewydzielonym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przy którym od północy znajduje się zakrystia. Od południa przylega do nawy kaplica; od zachodu dostawiona została w XX wieku mała, drewniana kruchta.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami rada gminy może udzielić dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. Dotacji udziela się na zasadach określonych w uchwale przyjętej przez radę.