Kąpielisko w Kolbudach jest jednym z zaledwie dwóch w powiecie gdańskim, jakie zgłoszono w tym roku do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Informację taką opublikowało Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim. To bez wątpienia dobra wiadomość dla naszych mieszkańców. Trwają ostatnie przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego na kolbudzkim akwenie. Za kilka dni dno kąpieliska zostanie szczegółowo sprawdzone przez płetwonurków.

Cieszące się ogromną popularnością - nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy - strzeżone kąpielisko w Kolbudach zainauguruje sezon letni w sobotę 23 czerwca. Od tego dnia dyżury na pomoście pełnić będzie dwóch ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Od 23 czerwca do 2 września ratownicy wodni będą obecni na kąpielisku przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 18.00 - mówi Bartłomiej Papis, kierownik Referatu Sportu i Rekreacji Urzędu Gminy Kolbudy. - Dokładamy wszelkich starań, aby nasi mieszkańcy mogli bezpiecznie wypoczywać. Przed inauguracją sezonu sprawdzamy dno kąpieliska. Również w tym roku prosimy o pomoc płetwonurków. Sprawdzą m.in. czy pod wodą nie ma żadnych przedmiotów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu kąpiących. Przyjrzą się również mocowaniom pomostu.

W tym roku przy kolbudzkim kąpielisku pojawi się jeszcze jeden ważny element służący poprawie bezpieczeństwa. Będzie to niezwykle prosty w obsłudze defibrylator AED. Tego typu sprzęt stosowany jest podczas nieszczęśliwych zdarzeń nagłego zatrzymania krążenia. Zakupiono również nowe nosze i dodatkowe wyposażenie medyczne, z którego - w razie potrzeby - korzystać będą ratownicy.

- Mam nadzieję, że urządzenie AED nigdy nie będzie musiało być użyte - mówi wójt Leszek Grombala. - Gdyby jednak zaistniała taka konieczność, to obsługa defibrylatora jest bardzo prosta. Nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Osoba ratująca, dzięki specjalnemu programowi, jest krok po kroku instruowana jakie czynności należy wykonać. To bez wątpienia ważny element systemu bezpieczeństwa jaki będziemy stosować na naszym kąpielisku i przystani w sezonie letnim. Walory naszej plaży i okolic dostrzegają nie tylko nasi mieszkańcy.

Pracownicy Referatu Sportu i Rekreacji są spokojni o frekwencję na kąpielisku i pobliskiej Gminnej Przystani Żeglarskiej. Już w tej chwili sprzyjająca aura przyciąga nad jezioro wielu plażowiczów.

Już niedługo dodatkowe atrakcje powinny pojawić się na wyciągu do wakeboardingu.

- Użytkownicy wyciągu wielokrotnie pytali nas czy planujemy montaż przeszkód, które urozmaicą przejazdy na desce - mówi Bartłomiej Papis. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom. Chcielibyśmy, aby nasi goście jeszcze w tym miesiącu mogli skorzystać z nowych urządzeń umożliwiających dokonywanie bardziej skomplikowanych ewolucji podczas przejazdu.

Z niecierpliwością czekamy na inaugurację działalności strzeżonego kąpieliska w Kolbudach. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda sprzyjać będzie kąpielom i korzystaniu ze sprzętu pływającego Gminnej Przystani Żeglarskiej w Kolbudach.