W pierwszych dniach stycznia 2018 roku rozpocznie się realizacja inwestycji drogowej, która połączy węzeł Kowale z węzłem Szadółki. Wójt Gminy Kolbudy podpisał właśnie umowę z wykonawcą. Prace związane z realizacją przedsięwzięcia powinny potrwać do końca czerwca przyszłego roku. Ważna informacja, na czas budowy zamknięta zostanie ulica Magnacka, prowadząca z Kowal do Otomina.

Już dziś, aby uniknąć korka tworzącego się na drodze wojewódzkiej 221, przed węzłem Kowale, wielu kierowców decyduje się na skorzystanie z alternatywnej trasy prowadzącej ulicami Ordynacką – Rycerską – Magnacką i Konną, aby dotrzeć do ulicy Jabłoniowej w Gdańsku. Niestety dziś jakość nawierzchni ulicy Magnackiej pozostawia wiele do życzenia.

- Z niecierpliwością czekam na nową nawierzchnię – mówi Pan Krystian, pracujący na terenie naszej gminy mieszkaniec Gdańska. – Widzę, że wielu kierowców rano i w godzinach popołudniowych zjeżdża z drogi wojewódzkiej już na rondzie przy stacji benzynowej. Proszę zwrócić uwagę ile pojazdów wjeżdża obecnie na rondo od strony stacji. To co się dzieje przed węzłem Kowale woła dziś o pomstę do nieba. Kierowcy, aby skrócić czas przejazdu szukają różnych alternatywnych rozwiązań. Mam nadzieję, że również droga wojewódzka doczeka się w końcu przebudowy.

Jak wiadomo w sprawie projektu węzła Kowale odbyły się niedawno konsultacje społeczne, w których licznie i aktywnie uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy. Choć od fazy projektowej do realizacji droga daleka, już dziś trzeba myśleć o przyszłych „objazdach” na czas ewentualnego remontu.

- Dzięki inwestycji związanej z budową ulicy Magnackiej zyskamy połączenie, które umożliwi nam ominięcie w przyszłości utrudnień związanych z remontem węzła Kowale oraz węzła Szadółki – tłumaczy Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. – Nie jest też tajemnicą, że wystarczy niewielka stłuczka, aby zablokować Obwodnicę Trójmiasta. Paraliż komunikacyjny często zaczyna się już przy węźle Kowale. Dzięki równoległej ulicy Magnackiej łatwiej będzie pokonać odcinek między drogą wojewódzką 221 w Kowalach i ulicą Jabłoniową w Gdańsku.

Pisząc o zaletach nowej inwestycji warto zwrócić również uwagę na niezwykle istotny aspekt bezpieczeństwa.

- Posiadamy listy intencyjne oraz listy poparcia przysłane przez służby ratownicze – mówi wójt Leszek Grombala. – Inwestycję pozytywnie oceniają m.in. pogotowie ratunkowe oraz straż pożarna, które zapewne w kryzysowych sytuacjach również będą korzystały z alternatywnej trasy do Gdańska.

Urząd Gminy Kolbudy czynił starania o dofinansowanie realizacji inwestycji środkami z rządowego Programu Rozwoju Dróg Gminnych i Powiatowych. Niestety wniosek nie uzyskał wystarczającej liczby punktów, aby droga mogła zostać wybudowana z finansowym wsparciem z budżetu państwa.

Długość nowej, asfaltowej nawierzchni liczyć będzie 1,3 kilometra. Po jednej stronie drogi w projekcie ujęto bitumiczną ścieżkę rowerową. Z drugiej planowane jest wykonanie chodnika z kostki brukowej. Jest szansa, że w wakacje cały odcinek od drogi wojewódzkiej 221 do ulicy Jabłoniowej w Gdańsku pokonamy asfaltową nawierzchnią.

Inwestycję zrealizuje firma B&W U.O. B. Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego. Koszt realizacji przedsięwzięcia oszacowano na 4 930 218, 54 zł brutto.