Minęło pół wieku odkąd stanęli na ślubnym kobiercu. Mimo upływu lat każdego dnia pielęgnują uczucie, będące opoką ich związku. Choć droga, którą razem kroczą przez życie nie zawsze usłana była kwiatami, wspólnie pokonują wszelkie trudności i stanowią wzór dla młodzieży. Prezydent Rzeczypospolitej RP odznaczył właśnie trzynaście par z Gminy Kolbudy, które w jednym związku małżeńskim przeżyły pół wieku. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczył wójt Andrzej Chruścicki podczas specjalnej uroczystości.

Sobota 26 października br. była dniem pełnym wzruszeń dla małżeństw, które w tym roku świętują Złote Gody, czyli pięćdziesiątą rocznicę ślubu. Nie mniejsze emocje towarzyszyły również bliskim Jubilatów, którzy towarzyszyli seniorom podczas uroczystej ceremonii wręczenia medali. Świadkami tego wydarzenia byli także przedstawiciele Rady Gminy Kolbudy oraz księża z okolicznych parafii. W gronie wyróżnionych znalazły się też cztery pary, które związek małżeński zawarły przed sześcioma dekadami. Ceremonię oraz uroczysty obiad zorganizowano w hotelu „Venus” w Czapielsku.

- Prawdziwe i zgodne małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy – mówił do Jubilatów wójt Andrzej Chruścicki. - Szanowni Jubilaci, jesteście tego najlepszym przykładem i wzorem godnym naśladowania. Przeżyliście ze sobą w związku małżeńskim pół wieku, a nawet więcej. To dla was Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Tak szczególne odznaczenie otrzymuje dwoje ludzi, których wspólne życie jest powodem do dumy i radości. To także publiczny wyraz wdzięczności za ofiarny, codzienny trud. Za siłę w pokonywaniu przeciwności losu i wzajemne wspieranie się oraz realizacje przysięgi małżeńskiej. Życzę Państwu dalszej wytrwałości w związku małżeńskim. Dużo miłości i wzajemnego szacunku, pogody ducha oraz zdrowia.

Wzruszenia i podziwu dla tak okazałych rocznic ślubu nie kryli również przedstawiciele Rady Gminy Kolbudy, którzy gratulowali Jubilatom.

- To dla mnie ogromny zaszczyt móc uczestniczyć w tak pięknej uroczystości jaką jest pięćdziesięciolecie i sześćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego – powiedziała przewodnicząca Rady Gminy Kolbudy Emilia Jóźwik. – Zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach, gdy młode osoby rozstają się z byle powodu wy pokazujecie, że miłość, kompromis i szacunek do drugiego człowieka są dużo warte. Pokazujecie, że można się wspierać i przezywać ze sobą cudowne chwile, ale również chwile trudne. Przysięgaliście sobie na dobre i na złe i konsekwentnie trzymacie się tej deklaracji. Jesteście dla nas młodych wzorem do naśladowania. Ja wczoraj miałam swoją dwudziestą drugą rocznicę ślubu. Pomyślałam, że dużo jeszcze pracy przede mną aby wytrwać do tak pięknego jubileuszu, jaki wy dziś obchodzicie. Życzę wam wszystkiego dobrego i dużo miłości.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Jubilaci chętnie tańczyli przy melodiach doskonale znanych im z lat młodości. Na podbój parkietu ruszyli również młodsi uczestnicy uroczystości, którzy towarzyszyli bohaterom ceremonii. Jaka jest recepta na wytrwanie w związku małżeńskim przez pół wieku i więcej.

- Najważniejsza jest cierpliwość i zrozumienie – mówili Jubilaci. – Dziś wielu młodych ludzi robi problemy z rzeczy błahych. Szkoda na to zdrowia i nerwów. Życie jest zbyt krótkie aby się zamartwiać z byle powodu. My, nawet jeżeli czasami się posprzeczamy, szybko puszczamy w niepamięć to co nas poróżniło. Czasami warto schować dumę do kieszeni i wyciągnąć rękę na zgodę. Warto się uśmiechać. Pomaga tez wspólne hobby i zainteresowania.

Dołączamy się do życzeń dla wszystkich par małżeńskich świętujących swoje Jubileusze.