Jest młody, liczy niewiele ponad 10 lat. Nowoczesny w bryle i wystroju. Parafia w 2002 roku obchodziła 20-lecie.

Na wolnostojącej wieży kościoła św. Floriana w Kolbudach są trzy dzwony. Zgodnie z wielowiekową tradycją mają one swoje imiona: największy św.Florian, średni Jan Paweł II, najmniejszy św. Józef, opiekun świętej rodziny. Wykonane są z miedzi i cyny. Odlane zostały w słynnej na całym świecie firmie Felczyńskich w Przemyślu. Ważą 670 kg.

Projektantem kościelnej wieży jest profesor Politechniki Gdanskiej Marian Sztafrowski.

Dzwony to dusza parafii. Od niepamiętnych czasów ich głos obwieszcza o ważnym wydarzeniu. Kiedyś biły na trwogę i na Anioł Pański. Teraz, jak niegdyś, wzywają na modlitwę i odprowadzają na cmentarz tych, którzy odchodzą do wieczności.

Ada Starzyk-Bałecka

Historia Parafii św. Floriana

Za zgodą biskupa Lecha Kaczmarka, 30 stycznia 1982 r. została utworzona nowa parafia w Kolbudach. Proboszczem parafii został ks. Henryk Bukowski. Patronem parafii został obrany święty Florian - opiekun strażaków.

W 1987 r. w rocznicę 5-lecia istnienia parafii nowym proboszczem został wybrany ks. Józef Nowak. W tym czasie budowa kościoła znajdowała się w stanie surowym zamkniętym. W ciągu tych kolejnych dwudziestu lat budowa kościoła, jego wygląd i wnętrze ulegało ciągłym zmianom.

W W 1987 r. kościół wzbogacił się o Drogę Krzyżową z metaloplastyki. W 2002 r. na wybudowanej wolnostojącej wieży kościoła zamontowano trzy dzwony odlane w słynnej na całym świecie firmie Felczyńskich w Przemyślu. Dzwony wykonane zostały z cyny i miedzi o łącznej wadze 670 kg. Dzwony te mają swoją duszę i imiona: największy nazywa się - św. Florian, średni - Jan Paweł II, a najmniejszy - św. Józef opiekun świętej rodziny.

26 lutego 2006r kościół wzbogacił się w organy sprowadzone z Niemiec. Ofiarodawcami byli Urząd Gminy Kolbudy i wierni parafianie. Dźwięk płynący z pięciu tysięcy piszczałek w sposób niezwykły upiększa liturgię mszy świętej i wzrusza słuchaczy. W kościele piękno organów podziwiać można nie tylko na mszy świętej, ale i na organizowanych koncertach.

Dzięki hojnym sponsorom nasz kościół został wzbogacony pięknymi ołtarzami w bocznej nawie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Jezusa Miłosiernego.

W latach 2006-2007 przebudowane zostało wnętrze prezbiterium (tabernakulum, messe na ołtarzu, ambonę, chrzcielnicę), wymieniono ławki, wykonano liczne elementy z kutego metalu i sprzęty liturgiczne.

Od 3 maja 2006r. w wyniku podziału parafii w Archidiecezji Gdańskiej powstał nowy dekanat Kolbudy. W skład tego dekanatu weszły następujące parafie: parafia św. Floriana - Kolbudy (siedziba dekanatu), parafia Macierzyństwa NMP - Jodłowno, parafia NMP Królowej Korony Polskiej - Lublewo, parafia MB Fatimskiej - Nowa Wieś Przywidzka, parafia Bożego Ciała - Pręgowo, parafia św. Franciszka Ksawerego - Przywidz.

W dniu 29 września 2007r. w 25-lecie istnienia parafii odbyła się uroczysta Konsekracja Kościoła. Na to wspaniałe i niepowtarzalne wydarzenie przybyło wielu dostojnych gości, wszyscy wikariusze związani z naszą parafią i liczni wierni. Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski. Do tego niepowtarzalnego dnia wierni mogli przygotować się poprzez tygodniowe Misje Święte prowadzone przez palotyna ks. Emiliana Siegla.

Co roku każdego 4 maja w dniu św. Floriana - opiekuna strażaków odbywa się msza odpustowa, w której uczestniczą strażacy z całego dekanatu i wierni. W 2008r po raz pierwszy msza odpustowa zakończyła się procesją nowo wybudowaną drogą procesyjną wokół kościoła.

tekst: Parafia pw. św. Floriana