fot. pixabay.com

Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy” stworzyła portal  www.3krajobrazygdanskie.com i dedykowaną aplikację. Nowe narzędzia pozwolą odkrywać atrakcyjność turystyczną i pomogą miłośnikom aktywnej turystyki rowerowej w odkrywaniu Trzech Krajobrazów Gdańskich. To obszar, który obejmuje Gdańsk oraz tereny przyległe: Żuławy Gdańskie i Wyżynę Gdańską. Kulturowo posiada wiele elementów wspólnych. Pod względem krajobrazowym jest jednak mocno zróżnicowany.

Od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT. Jeśli otrzymałeś od organu rentowego PIT-11A zamiast PIT40-A – dowiedz się, co powinieneś zrobić.

fot. pixabay.com

Na terenie Gminy Kolbudy prowadzona jest inwentaryzacja źródeł ciepła, która potrwa do 15 czerwca br. To obowiązek samorządów wynikający z działań podejmowanych przez władze województwa pomorskiego. Mieszkańców gminy odwiedzają ankieterzy firmy GlobalEco, z którą nasza gmina zawarła stosowną umowę. Spis prowadzony jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 21:00. Ankieterzy posiadają specjalne upoważnienie Wójta Gminy Kolbudy. Aby wizyta przebiegła sprawnie można się do niej odpowiednio przygotować.

 Od 1 lutego do końca roku 2021 w Gminie Kolbudy działał będzie Telefon Zaufania. Pod numerem 797 120 215 dyżur pełnić będzie psycholog z kwalifikacjami i doświadczeniem niezbędnym do udzielania usług zdrowotnych o charakterze psychologicznym i terapeutycznym. Specjalista chętnie porozmawia z osobami, które odczuwają psychiczny dyskomfort w związku z aktualną sytuacją, bądź mają obawy i lęki wynikające z codziennego funkcjonowania. Porady będą udzielane osobom dorosłym, a także dzieciom oraz młodzieży. 

fot. pixabay.com

REJESTRACJA pod numerem telefonu: 572 689 954 lub na https://np.ms.gov.pl/

fot. pixabay.com

W Gminie Kolbudy przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 do 14 kwietnia br. zaszczepiono około 20 procent mieszkańców powyżej 18 roku życia – poinformowano podczas cotygodniowego posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy wójt Andrzej Chruścicki. Według informacji przekazanych przez lek. med. Tadeusza Wysockiego można przyjąć, że w ciągu niespełna trzech miesięcy szczepieniu w czterech punktach na terenie naszej gminy poddano łącznie około 3 tysięcy osób, z czego około 1 tysiąc pacjentów jest już po dwóch dawkach szczepienia.

fot. Ilustracyjne/Pixabay.com

Urząd Gminy Kolbudy otrzymał bezpłatnie z Agencji Rezerw Materiałowych 69 tysięcy sztuk jednorazowych, trzywarstwowych maseczek medycznych, które będą wydawane nieodpłatnie zainteresowanym ich otrzymaniem mieszkańcom. Na jedną osobę przypadać będą cztery sztuki tego środka ochrony. Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły odebrać maski we wskazanych punktach. Te w dużej mierze wyznaczać będą sołtysi, którzy deklarują chęć pomocy w przekazaniu maseczek mieszkańcom swoich sołectw. Z przekazanych środków korzystać będą mogli również m.in. interesanci Urzędu Gminy Kolbudy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pomoc w dystrybucji deklarują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Gminnej oraz gminne placówki oświatowe.

Na bieżąco będziemy przekazywać informacje o punktach, w których odbierać będzie można maseczki. Zachęcamy również do śledzenia mediów społecznościowych poszczególnych sołectw.

Punkty dystrybucji maseczek dla mieszkańców Gminy Kolbudy

Lp

MIEJSCOWOŚĆ

MIEJSCE DYSTRYBUCJI

TERMIN

Babidół

 

Babidół

Sołtys w miejscu zamieszkania

od dnia 15.03.2021 r.

poniedziałek-piątek 17.00 ÷ 20.00

Bąkowo

 

Bąkowo

Świetlica Wiejska ul. Otomińska

11.03: 17.00 ÷ 18.00

13.03: 10.00 ÷ 11.30

15 do 19 marca

15.00 ÷17.00

20.03 10.00 ÷ 11.30

 

Bąkowo

Sklep „ARIES” Bąkowo ul. Wybickiego 15

w godzinach otwarcia sklepu

Bielkowo

 

Bielkowo

Sołtys

według ustaleń

Bielkówko

 

Bielkówko

Szkoła „Zespół Kształcenia i Wychowania w Bielkówku.

poniedziałek-piątek 08.00 ÷ 15.00

Buszkowy

 

Buszkowy

Sołtys w miejscu zamieszkania;

w przypadku trudności z odbiorem po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym możliwe dostarczenie pod wskazany adres

od dnia 15.03.2021 r.

poniedziałek-piątek 09.00 ÷ 19.00

 

Buszkowy

Sklep Spożywczy ZUZIA ul. Dolna

w godzinach otwarcia sklepu

Czapielsk

 

Czapielsk

Sołtys

według ustaleń Sołtysa

Jankowo Gdańskie

 

Jankowo Gdańskie

Świetlica Wiejska ul. Sportowa

11.03 : 15.30 ÷17.30

12.03: 15.30 ÷ 17.30

13.03: 10.30 ÷ 12.00

Kolbudy

 

Kolbudy

Remiza OSP

12.03: 10.00 ÷ 18.00

13.03: 08.00 ÷ 15.00

 

Kolbudy

Sołtys - Sklep Wędkarski (Targowisko)

poniedziałek-piątek 10.00 ÷ 17.00,

sobota 8.00 ÷ 15.00

 

Kolbudy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

 

w godzinach otwarcia GOPS-u

 

Kolbudy

Punkt Informacyjny w Urzędzie Gminy Kolbudy

w godzinach otwarcia urzędu

Kowale

 

Kowale

Świetlica wiejska

12.03

 

Kowale

Parking przed Sklepem „Biedronka”

13.03: 10.00 ÷ 15.00

Lisewiec

 

Lisewiec

Świetlica Wiejska

według ustaleń

 

Lisewiec

Sołtys

według ustaleń

Lublewo Gdańskie

 

Lublewo Gdańskie

Remiza OSP

12.03: 09.00 ÷ 16.00

13.03: 09.00 ÷ 15.00

 

Lublewo Gdańskie

Sołtys w miejscu zamieszkania

codziennie

od 10.00 ÷18.00

 

Lublewo Gdańskie

Sklep PHU Patoka ul. Gen. Józefa Wybickiego 58

W godzinach otwarcia sklepu

Łapino

 

Łapino

Sołtys Sklep Spożywczo-Przemysłowy ul. Wołodyjowskiego 13

W godzinach otwarcia sklepu

Nowiny

 

Babidół

Sołtys w miejscu zamieszkania

od dnia 15.03.2021 r.

17.00 ÷ 20.00

Ostróżki

 

Ostróżki

Świetlica Wiejska

12.03: 17.00 ÷ 19.00

 

Ostróżki

Sołtys

według ustaleń

Otomin

 

Otomin

Sołtys

według ustaleń

 

Otomin

Sklep Delikatesy „Paweł”                     ul. Słoneczna 31

w godzinach otwarcia sklepu

Pręgowo

 

Pręgowo

Remiza OSP

12.03: 16.00 ÷ 20.00

13.03: 10.00 ÷ 13.30

 

To ważny krok w kierunku budowy drogi określanej mianem „obwodnicy ulicy Zeusa” w Kowalach. Wójt Andrzej Chruścicki podpisał umowę na wykonanie projektu budowlanego dla ciągu, który ma przebiegać równolegle do obwodnicy Trójmiasta, stanowiąc połączenie ulicy Glazurowej z ulicą Klasyczną na terenie Borkowa.

fot. pixabay.com

Wiosenne miesiące to czas porządków na posesjach i w przydomowych ogródkach. To również okres, w którym Straż Gminna w Kolbudach otrzymuje wiele zgłoszeń o uciążliwym dymie powstającym w skutek spalania gałęzi i liści. Powinniśmy jednak pamiętać, że decydując się na tę formę likwidacji zielonego odpadu możemy zostać ukarani mandatem. Co zatem zrobić z liśćmi i gałęziami pozostałymi po pielęgnacyjnych zabiegach poczynionych na ogrodowej zieleni?

Fot. Pixabay.com

Od soboty 10 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe regulacje, z którymi powinni zapoznać się zwłaszcza posiadacze psów. Zmienia się m.in. wysokość grzywien za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Warto o tym pamiętać zabierając swojego pupila na spacer w miejsca publiczne. Opiekunowie zwierząt, które swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia mogą zostać ukarani mandatem w kwocie 500 złotych. Tymczasem, jak informuje Straż Gminna w Kolbudach w roku 2020 nasi mundurowi aż 65 razy proszeni byli o interwencję w sprawie biegających luzem psów.

Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Danuta Dyrka to nowy Partner Kolbudzkiej Karty Dużej Rodziny, czyli programu oferującego zniżki dla rodzin wielodzietnych. Wójt Andrzej Chruścicki i Danuta Dyrka podpisali stosowną umowę, która umożliwia posiadaczom Karty skorzystanie z nawet 50 procentowych zniżek przy ubezpieczaniu mieszkań i domów.

1 kwietnia br. rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dzięki badaniu dowiemy się m.in.: ilu nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli przekazać za pośrednictwem elektronicznego formularza spisowego lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą objęte tajemnicą statystyczną.

Wiosenna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych. Prace związane z gruntowną modernizacją dróg gminnych realizowane są aktualnie w czterech sołectwach. Do Kolbud, Lublewa Gdańskiego, Otomina i wsi Babidół dołączy wkrótce Czapielsk.

W związku z rozpoczynającym się do 1 czerwca br. nowym okresem świadczeniowym 2021/2022 trwa nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego „500+”. Od 1 lutego można to było robić drogą elektroniczną. Od dnia 1 kwietnia br. możliwe będzie również składanie formularzy w tradycyjnej, papierowej formie. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach, ze względu na sytuację epidemiczną, zachęca jednak, do składania wniosków za pośrednictwem Internetu.

Po świętach wielkanocnych powinny się rozpocząć długo oczekiwane prace na ulicach Fiołkowej i Jezuickiej w Czapielsku. Wykonawca przejął właśnie plac budowy. Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i zbuduj. Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na czas opracowania projektu i skutecznie opóźniała terminy uzyskania niezbędnych zezwoleń. Wiele wskazuje na to, że większość trudności w końcu udało się pokonać.

Fot. Magnesium

Już po raz piąty odbędzie się Próbna Matura z „Matmy” - organizowana przez Magnesium, we współpracy z Gminą Kolbudy. Tegoroczni maturzyści, ale również młodzież, która do egzaminu dojrzałości przystąpi w kolejnych latach, mają doskonałą okazję, aby w trybie „on-line” sprawdzić swoją wiedzę. Spotykamy się wirtualnie w piątek 26 marca br. o godzinie 16.00, aby rozwiązać zadania maturalne z matematyki z zakresu podstawowego. Jak przystąpić do próby?

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu w ramach tegorocznej edycji gminnego programu „Zielone Kolbudy” w najbliższych miesiącach na naszym terenie zamontowanych zostanie 18 instalacji fotowoltaicznych, dwie pompy ciepła i jeden kolektor słoneczny. Nasi mieszkańcy złożyli w Urzędzie Gminy Kolbudy 25 wniosków o udzielenie dotacji, z czego 21 spełniło wymogi, a wnioskodawcy otrzymają po 5 tysięcy złotych dofinansowania do planowanych inwestycji.

W sprawie zapewnienia przejezdności gminnych dróg w sołectwach Jankowo Gdańskie, Otomin i Kowale prosimy o kontakt ze spółką Reknica (tel. 602 717 723).

W przypadku dróg gminnych w pozostałych sołectwach ze spółką GZUK (tel. 530 204 797).

Z uwagi na absencję chorobową znacznej części pracowników Referatu Spraw Obywatelskich i USC obsługa interesantów w zakresie: meldunków, przyjmowania wniosków i wydawania dowodów osobistych, a także spraw z zakresu ewidencji działalności gospodarczej w najbliższych dniach realizowana będzie w ograniczonym zakresie.

Strona 1 z 28