W poniedziałek 16 sierpnia br. do Kolbud ponownie zwita mammobus. Aby poddać się bezpłatnemu badaniu konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wystarczy zadzwonić wybierając numer (58) 666 24 44.

Jakie inwestycje realizuje aktualnie nasz samorząd, a jakie prace zostały już ukończone? Informacje na ten temat nanoszone są na mapę, którą znajdziemy pod adresem:

 https://kolbudy.e-mapa.net/

Uprzejmie informujemy, że zakaz kąpieli na Gminnym Kąpielisku w Kolbudach został zniesiony.

Po kilkudniowej przerwie spowodowanej zakwitem sinic woda ponownie spełnia wymogi sanitarne. Zapraszamy!

fot. pixabay.com

W całym kraju trwa proces powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Są realizowane według określonego przez rząd harmonogramu. W pierwszej kolejności szczepione są osoby starsze. Regularnie uruchamiana jest rejestracja dla coraz młodszych pacjentów Wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia mogą natomiast zgłosić chęć zaszczepienia poprzez krótki formularz online. Dzięki temu otrzymają informacje, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych.

fot. pixabay.com

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim informuje, iż woda dostarczana z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia ludzi w wodę w miejscowości Bąkowo, z ujęciem przy ul. Ordynackiej, nadaje się do picia tylko po przegotowaniu. W wydanej ocenie jakości wody służby sanitarne stwierdziły ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli. Eksploatator wodociągu, spółka Reknica, podjęła już działania zmierzające do poprawy jakości wody.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która została zawleczona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50 ubiegłego wieku. Może mieć od jednego do nawet czterech metrów wysokości. Wydziela soki, które mają właściwości drażniące, powodujące niebezpieczne oparzenia. Roślina jest szczególnie groźna w okresie kwitnięcia i owocowania, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka.

W związku ze zmianą ustawy o Karcie Dużej Rodziny wszystkie aktywne Karty uzyskają formę elektroniczną. Teraz każdy posiadacz będzie mógł ją wyświetlić w aplikacji mObywatel. Aplikacja mKDR zostanie natomiast zamknięta z końcem czerwca 2021 roku.

Gmina Kolbudy nabyła właśnie atrakcyjny teren w bezpośrednim sąsiedztwie Gminnej Przystani Żeglarskiej oraz kąpieliska w Kolbudach. Chodzi o - stanowiącą od wielu lat własność prywatną - działkę, na której w lipcu br. odbywały się koncerty muzyczne „Letniego grania”.  Nasz samorząd zamierza wykorzystać zakupiony grunt na cele sportowo-rekreacyjne. W przyszłości może tam stanąć hala widowiskowo-sportowa, która sprawi, że okolice przystani będą tętnić życiem przez cały rok służąc organizacji wydarzeń o charakterze sportowym i kulturalnym. Dotychczasowi właściciele składając podpis na umowie nie kryli, że zdecydowali się na sprzedaż w dużej mierze dlatego, że z terenu korzystać ma ogół mieszkańców.

Na terenie jednej z posesji w miejscowości Buszkowy inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ujawnili kilkadziesiąt pojemników i beczek wypełnionych niewiadomego pochodzenia substancją. O sprawie poinformowano policję, straż pożarną i Urząd Gminy Kolbudy. Zabezpieczony teren regularnie patroluje Straż Gminna w Kolbudach. Ze zgromadzonych pojemników pobrano próbki, które aktualnie poddawane są badaniom. Trwa poszukiwanie sprawcy, któremu grozić może kara pozbawienia wolności do lat pięciu i grzywna w wysokości do miliona złotych.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianami przepisów ustawy o dowodach osobistych osoby ubiegające się o wydanie tego dokumentu muszą osobiście składać wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. Nowe rozwiązania prawne wykluczają (od dnia 27 lipca br.) możliwość wnioskowania o wydanie dowodu za pośrednictwem elektronicznej platformy ePuap czy strony obywatel.gov.pl

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 r. w związku z nowymi regulacjami prawnymi program rządowy Dobry Start (300+ dla ucznia) jest realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Masz pomysł na działania w swojej okolicy? Nie wiesz skąd pozyskać środki na jego realizację i od czego zacząć? A może chcesz wzmocnić swoją młodą organizację? Fundusz Nowy Akumulator Społeczny jest dla Ciebie!

Poznaliśmy harmonogram sierpniowych i wrześniowych zebrań sołeckich w Gminie Kolbudy w roku 2021.

W obecności przedstawicieli partnerskiego miasta Uffenheim z Bawarii oraz Ireneusza Szwedy z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi na zmodernizowanej ulicy Adama Ważnego w Kolbudach. Uroczystość miała szczególny charakter dla wójta Andrzeja Chruścickiego. Przedstawiciel gminnego samorządu podkreślił, że nowa ulica prowadzi do Gminnej Przystani Żeglarskiej, która na przestrzeni ostatnich lat odegrała niemałą rolę w umacnianiu przyjaźni między naszymi samorządami, a mieszkańcy gminy i zagraniczni goście wspólnie przeżywali tu wiele niezapomnianych chwil. To pierwsza wizyta bawarskiej delegacji po długiej, wymuszonej przez pandemię koronawirusa, przerwie.

fot. pixabay.com

W okresie od 23 września br. do 30 września br. mieszkańcy Gminy Kolbudy stawać będą przed Powiatową Komisją Lekarską w Pruszczu Gdańskim. Imienne wezwania na kwalifikację wojskową w naszej gminie otrzyma wkrótce około 200 osób, w tym trzy kobiety. Przed komisję w roku 2021 wzywani będą przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2002 roku, a także panowie z rocznika 2001, to z uwagi na fakt, że ze względu na pandemię koronawirusa w ubiegłym roku nie przeprowadzono kwalifikacji wojskowej. Panie, które zostaną wezwane przed Komisję przyjmowane będą 21 października 2021 roku.

27 wniosków złożyli mieszkańcy Gminy Kolbudy w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego.  Teraz poddane zostaną wnikliwej ocenie Zespołu Konsultacyjnego, a ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 27 sierpnia br.  O tym które zadania zostaną zrealizowane decydować będą mieszkańcy gminy w okresie od 8 do 22 września br. Wówczas odbywać się będzie głosowanie.

Opieka wytchnieniowa oraz asystent osoby niepełnosprawnej – to dwa Programy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej realizowane ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Osoby, które chciałyby skorzystać z tych form pomocy lub zapytać o szczegóły dotyczące zasad wsparcia proszone są o kontakt telefoniczny z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kolbudach tel. (58) 682 72 89.

Wydłuża się lista Partnerów Kolbudzkiej Karty Dużej Rodziny oferujących zniżki dla rodzin wielodzietnych z naszej gminy. Do grona przedsiębiorców, z którymi samorząd podpisuje stosowne umowy dołączyła właśnie spółka „Kreatywne Stolarstwo by Konar Meble” z Lublewa Gdańskiego. Umowę z przedstawicielem firmy wykonującej meble na zamówienie podpisał wójt Andrzej Chruścicki.

Wójt Andrzej Chruścicki powołał z dniem 1 lipca 2021 roku na stanowisko Zastępcy Wójta Gminy Kolbudy dr inż. Anitę Richert – Kaźmierską. To osoba dobrze znana wielu mieszkańcom oraz pracownikom Urzędu Gminy Kolbudy. Przez ostatnie cztery lata ściśle współpracowała z naszym samorządem pełniąc funkcję Pełnomocnika Wójta Gminy Kolbudy ds. Seniorów.

„Pakiet powitalny” dla nowo narodzonych mieszkańców Gminy Kolbudy jest świadczeniem na rzecz rodziny z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje jednorazowo każdemu maluchowi zamieszkałemu na terenie Gminy Kolbudy, który przyszedł na świat po 1 maja 2021 roku. Pakiet stanowią upominki rzeczowe dedykowane naszym najmłodszym mieszkańcom.

Strona 1 z 31