W niedzielę 10 marca br. w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy wystąpi Krzesimir Dębski. Wybitny kompozytor, wirtuoz skrzypiec i pianista zaprezentuje się w „Koncercie z okazji Dnia Kobiet oraz 10-lecia Niepublicznej Szkoły Muzycznej 1 st. Artis w Kowalach. Na wydarzenie zapraszają Wójt Gminy Kolbudy oraz dyrekcja świętującej swój jubileusz szkoły.

Doskonała do tańca muzyka, dobre jedzenie, świetne nastroje i odświętne stroje. Za wypełniającymi niemal połowę ogromnej sali stołami ponad czterystu mieszkańców, którzy skorzystali z zaproszenia na kolejny Bal Seniora w Kowalach. Od wielu lat zabawa organizowana w hali szkoły podstawowej cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych mieszkańców, którzy przekroczyli 60 rok życia.

Rekordową kwotę blisko 86 tysięcy złotych zebrał nasz gminny sztab podczas 32 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z puszek wolontariuszy oraz licytacji prowadzonych podczas wydarzeń organizowanych 28 stycznia w Gminie Kolbudy uzyskano kwotę 83 735,46 zł. Z aukcji przedmiotów i voucherów prowadzonych w portalu allegro konto Orkiestry zasiliła suma 2 198,50 zł. Dziękujemy wszystkim uczestnikom orkiestrowego grania. Naszym artystom, wolontariuszom, sponsorom i oczywiście hojnym mieszkańcom, którzy nie szczędzili grosza na szczytny cel, należą się wielkie ukłony.

To był prawdziwy festiwal kaszubskiego folkloru. Kolorowe, tradycyjne stroje i doskonale dopracowane tekstowo oraz muzycznie wykonania. Uczniowie gminnych szkół świetnie przygotowali się do finałowych występów, a jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia aby nagrodzić tych, którzy najlepiej poradzili sobie z kaszubskim tekstem, linią melodyczną ale również z tremą, która jest nieodzownym elementem publicznych prezentacji. 

Niecodzienni goście odwiedzili Kolbudy. Chociaż styczniowa wizyta miała charakter prywatny, warto o niej wspomnieć. Niezbyt często bowiem do naszej gminy "wpadają" sportowcy, którzy mają na swoim koncie sukcesy w żużlowym cyklu Grand Prix i są podziwiani przez fanów czarnego sportu na całym świecie.

Fot. Pixabay.com

Do 31 stycznia 2024 roku można składać wnioski o przyznanie Nagrody Wójta Gminy Kolbudy za wybitne osiągnięcia sportowe. Z tej formy uhonorowania skorzystać mogą osoby zamieszkałe na terenie Gminy Kolbudy lub reprezentujące miejscowe kluby, związki i stowarzyszenia w dyscyplinach mających szczególne znaczenie dla gminy. Nagroda przyznawana jest w formie pieniężnej. O jej przyznanie wystąpić może osoba, która zdobyła osiągnięcia sportowe, jej rodzic/opiekun lub klub, który reprezentuje.

fot. pixabay.com

Do 31 stycznia 2024 roku czekamy na wnioski o przyznanie Nagrody Wójta Gminy Kolbudy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną kultury. Szczegółowe kryteria dotyczące tej formy wyróżnienia osób i podmiotów, których osiągnięcia mają szczególne znaczenie dla gminy określono w uchwale Rady Gminy Kolbudy nr XXII/178/20 z dnia 26 maja 2020 roku.

W niedzielę 28 stycznia br. po raz 32 w całym kraju, a także poza granicami, rozlegną się dźwięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W radosnym kwestowaniu udział weźmie oczywiście Gmina Kolbudy. Nasz sztab nr 7388 przygotował szereg atrakcji, które umilą doroczną zbiórkę. Tym razem finał przebiegał będzie pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Wierzymy, że mieszkańcy będą tego dnia z nami i wspólnie wypełnimy puszki wolontariuszy. Mamy też nadzieję na ogromne, pozytywne emocje, jakie towarzyszą wszystkim aukcjom i licytacjom, z których dochód zasila konto WOŚP.  W niedzielę 28 stycznia na ulice gminy Kolbudy wyruszy ponad czterdziestu wolontariuszy. W punktach handlowych, usługowych i innych lokalnych placówkach ustawiono około 25 puszek stacjonarnych.

fot. archiwum/uczestnicy ubiegłorocznej edycji konkursu

W czwartek 25 stycznia br. w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy już po raz siódmy spotkają się młodzi mieszkańcy, którzy potrafią doskonale śpiewać oraz kochają kaszubski folklor oraz język.  Wójt Gminy Kolbud, wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim oraz Zespołem Kształcenia i Wychowania w Kolbudach, zaprasza na VII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Na scenie zaprezentują się uczniowie naszych szkół, którzy aktywnie przygotowują się już do występów.

fot. nadesłane

Wspaniała muzyka. Powiewające elementy kolorowych sukienek. Emocje w każdym, dopracowanym do perfekcji ruchu. Nienaganna technika i poczucie rytmu. Już po raz kolejny parkiet sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kowalach „płonął” pod stopami par tanecznych, które przystąpiły do walki o trofea XVI Ogólnopolskiego Turnieju Par Tańca Sportowego Latino Cafe Cup.

Trzy kilometry biegiem oraz intensywnym marszem pokonali uczestnicy „Mikołajkowego biegu rodzinnego” w Bąkowie. Na zaśnieżone ścieżki wokół Bursztynowej Góry wyruszyli mieszkańcy w różnym wieku. Nie liczył się czas pokonania odcinka, ani kondycja.

Minęło 75 lat od momentu, gdy w okresie powojennym zorganizowano w Kolbudach Gminną Bibliotekę Publiczną, która służy mieszkańcom gminy i okolic do dziś i jest regularnie odwiedzana przez czytelników. Próg wypożyczalni przekraczają zarówno stali czytelnicy, od lat związani z placówką, jak również najmłodsi mieszkańcy, którzy dopiero niedawno poznali alfabet i jeszcze z trudem składają niektóre wyrazy.

W sobotę 9 grudnia zapraszamy wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek i kondycję, na „Mikołajkowy bieg rodzinny”. Spotykamy się przy świetlicy wiejskiej w Bąkowie (ul. Otomińska 6), aby o godzinie 10.00 wyruszyć na piękne i pewnie zaśnieżone ścieżki wokół Rezerwatu Bursztynowa Góra.

fot. Roman Nowak


Wyjątkowi artyści na scenie, szczególni goście na widowni oraz… alpaki Ciastek i Karmel dumnie kroczące po sali koncertowej, ku uciesze najmłodszych. W Urzędzie Gminy Kolbudy wystawiono spektakl „Jedziemy na teatry” w wykonaniu zespołu „A może…”, którego skład tworzą osoby z niepełnosprawnościami. Krótkie, 25 – minutowe przedstawienie oklaskiwały zarówno dzieci, jak i widzowie dorośli.

fot. Roman Nowak


Na placu przed Urzędem Gminy Kolbudy, na rondzie przed Szkołą Podstawową w Kowalach oraz na przydrożnych słupach 1 grudnia rozbłysły bożonarodzeniowe iluminacje.

fot. Nadesłane/GBP

„Pręgowo – historie z wczoraj i dziś” – pod takim tytułem 1 grudnia 2023 r. w bibliotece w Pręgowie zaprezentowano licznie zgromadzonym gościom wystawę fotografii. Inicjatorką tej wspaniałej imprezy kulturalnej była Barbara Sołczyk, która kieruje filią Gminnej Biblioteki Publicznej od ponad 30 lat. W ciągu trzech dekad  można było tu już obejrzeć kilka wystaw fotograficznych, z których zdjęcia ponownie wystawiono. Znalazły się na wystawie również zdjęcia nowe, przygotowane specjalnie na to spotkanie. Wernisaż został poprzedzony wieczorkiem literackim.

W sobotę 2 grudnia o godzinie 14.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy wystawiony zostanie wyjątkowy spektakl „Jedziemy na teatry” w wykonaniu zespołu „A może…”, którego skład tworzą osoby z niepełnosprawnościami. Krótkie, 25 – minutowe przedstawienie przeznaczone jest zarówno dla dzieci, jak i widzów dorosłych. Występ ten nie będzie jednak jedyną atrakcją, jaka czekać będzie na naszych mieszkańców. Na naszej scenie zaśpiewa wokalistka Dominika Kwiatkowska, a salę koncertową odwiedzą też inni wyjątkowi goście... Zapraszamy serdecznie!

W piątek 8 grudnia o godzinie 17.00 serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników i sympatyków Gminnej Biblioteki Publicznej w Kolbudach na uroczyste obchody 75. Jubileuszu naszej książnicy.

Strona 1 z 27