Nadleśnictwo Kolbudy organizuje kompleks ścieżek rekreacyjnych, które będzą poprowadzone aż do Ostrzyc i obejmą obszar trzech gmin: Kolbud, Przywidza i Trąbek Wielkich tworząc Wielką Pętlę (liczącą ponad 200 kilometrów). Całość obejmować będą ścieżki rowerowe, dukty konne, ścieżki piesze, szlaki narciarskie i zagospodarowane szlaki kajakowe.

Wielka Pętla nie zawsze ciągnie się lasem, często drogą polną, ale również fragmentami ruchliwą, asfaltową szosą. W ten dość długi szlak można się też włączyć w dowolnym miejscu, i w dogodnym dla siebie punkcie zrezygnować. W główną linię wplecione są boczne ścieżki pokrywające się często ze szlakami turystycznymi. Organizatorzy planują również ustawienie kilku wież widokowych.

Kompleks ma być wzbogacony o dobrze zagospodarowane parkingi (miejsca odpoczynku), gdzie można będzie coś przekąsić, napić się oraz wypożyczalnie rowerów lub kajaków.

Zakończono (przed wakacjami 2003) już I etap realizacji kompleksu, zaznaczony na powyższej mapie ciągłą fioletową linią. Trakt prowadzi wokół Jeziora Otomińskiego (11-kilometrowy odcinek, z Wróblówki do Otomina i wokół jeziora otwarty 18 października 2001 roku), gdzie podziwiać można wiekowe dęby - pomniki przyrody. Dalej trasa wiedzie przez Sulmin i wzdłuż Jeziora Łapino (nad którym znajduje się elektrownia wodna zbudowana w 1925 roku) i przez rezerwat Jar Reknicy. Ścieżka kończy się w Czapielsku. Osobny szlak wije się wokół Jeziora Przywidzkiego. W drugim etapie inwestycji trasy te zostaną połączone.

Zgubić się nie można, gdyż gęsto rozmieszczono białe znaki z wyrysowanymi na nich rowerami. Są też kierunkowskazy, dzięki którym tylko dwa kilometry pokonuje się tą samą trasą. W miejscach przecięcia z drogami publicznymi ustawiono drewniane szlabany, pozwalające na przejazd rowerom, a uniemożliwiające wjazd samochodom. Nad Radunią zbudowano drewniane kładki. Są też stoły i ławy pod niedużym zadaszeniem, a także miejsca, w których wolno palić ognisko.

Jeśli trasa zyska popularność, być może na polanie nieopodal Łapina urządzone zostanie pole biwakowe. Będzie też można organizować tu spływy kajakowe starym korytem Raduni.

Zatem, w drogę!