Niedziela 12 lutego zapisze się wielkimi literami w kronikach sołectwa Otomin i tamtejszej, młodej parafii. Tego dnia podpisano i wmurowano akt erekcyjny w budowanym Kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Uroczystą mszę celebrował Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka. Podpis pod aktem erekcyjnym złożył również wójt Leszek Grombala.

- To bez wątpienia ważne wydarzenie dla sołectwa – mówi wójt. – Pierwsza parafia w Otominie, pierwszy kościół w tej wsi, pierwsza wizyta biskupa. Ten dzień na pewno przejdzie do historii, a powstająca tu świątynia będzie nie tylko miejscem kultu, ale również areną wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, służących integracji lokalnej społeczności. We wsi nie było do tej pory miejsca, w którym można by było organizować tego typu przedsięwzięcia.

W podobnym tonie wypowiada się również wieloletnia sołtys Otomina Barbara Brandt – Sarnecka, która nie ma wątpliwości, że nowy obiekt sakralny służył będzie mieszkańcom nie tylko do modlitwy, ale stanie się również ważnym miejscem służącym integracji.

- Proboszcz naszej parafii Andrzej Sieg jest otwarty na tego typu inicjatywy – mówi Barbara Brandt – Sarnecka. – Ksiądz bardzo chętnie współpracuje z naszą uzdolnioną muzycznie młodzieżą, a ta z kolei ma wiele ciekawych pomysłów. Przy każdej okazji podkreślam, że nasze sołectwo nie ma szkoły ani świetlicy wiejskiej, czyli miejsc, w których mogliby spotykać się mieszkańcy. Teraz powinno być łatwiej.

Sołtys Otomina zwraca też uwagę na imponujące tempo, w jakim budowany jest kościół. Podkreśla przy tym rolę, jaką odegrali były i obecny proboszczowie parafii. Budowana świątynia jest pierwszym kościołem w Otominie. Wcześniej mieszkańcy wsi należeli do  gdańskiej parafii. Aby wziąć udział w nabożeństwie, musieli udać się do pobliskiego Kiełpina.

W niedzielnej uroczystości - oprócz mieszkańców, gości z kurii, wójta Leszka Grombali i jego zastępcy Marka Golińskiego - udział wzięli proboszczowie parafii wchodzących w skład Dekanatu Kolbudy, do którego od niedawna należy również nowa parafia w Otominie.