Pomimo tego, że sezon wakacyjny w pełni inwestycje na terenie gminy Kolbudy realizowane są pełną parą.

Każdy, kto podróżuje drogą wojewódzką na trasie Kolbudy - Gdańsk może zauważyć prace przy jednej z najważniejszych tegorocznych inwestycji, czyli rondzie przy stacji benzynowej w Kowalach.

- Zdarza się tam zbyt wiele wypadków i dlatego z budową tego ronda nie mogliśmy już dłużej zwlekać - mówi Leszek Grombala, wójt Gminy Kolbudy. - Z ważniejszych inwestycji drogowych przewidzianych do realizacji w bieżącym roku wymienić można jeszcze kolejny etap budowy ciągu pieszo – rowerowego Kolbudy – Kowale (380 tys. zł), budowę ul. Sapiechy w Łapinie (1 mln 200 tys. zł) oraz budowę ulicy Kopernika w Lublewie (250 tys. zł). Wykonane zostanie również odwodnienie, wraz z budową kanalizacji deszczowej, ul. Parkowej w Jankowie (150 tys. zł).

Niewątpliwie najważniejszą inwestycją jest jednak realizowany w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek drugi odcinek drogi gminnej Otomin – Kowale, czyli drogi do terenów przemysłowych.

- Jest to nie tylko najdroższa, ale też i najistotniejsza inwestycja przewidziana do zrealizowania w bieżącym roku - dodaje wójt Grombala. - Jednak dzięki tej inwestycji otworzymy dla inwestorów tereny położone pomiędzy Kowalami, a Otominem. Jest to dla nas bardzo ważne z kilku względów. Po pierwsze w rejonie tym gmina posiada działki, które dzięki tej inwestycji będziemy mogli korzystanie sprzedać. Po drugie wpływy podatkowe od przedsiębiorców, którzy zainwestują na tych terenach, przez długie lata będą stanowiły poważny i co najważniejsze stały dopływ środków do gminnego budżetu.

Na budowę drugiego odcinka drogi gminnej Otomin – Kowale gmina Kolbudy otrzymała w ramach „schetynówki”, kwotę 1 mln 256 tys. 590 zł. Udział własny gminy w tej inwestycji wynosi 3 mln 638 tys. 492 zł.