Sala gimnastyczna Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach na dwa dni zamieniła się w prawdziwe miasto. Na parkiecie pojawiły się przejścia dla pieszych, ronda, a nawet przejazd kolejowy. Na poboczach dróg wyrósł natomiast „las” znaków drogowych i sygnalizatorów. W takiej scenerii najważniejsze zasady ruchu drogowego przyswajali uczniowie gminnych „podstawówek”.

W rolę nauczycieli wcielili się Ci, którzy na co dzień pilnują porządku na naszych drogach. Policjanci z komisariatu w Kolbudach, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim, a także mundurowi ze Straży Gminnej w Kolbudach opowiadali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Honorowym gościem warsztatów był policyjny słoń POPO, który chętnie pozował do zdjęć… nie tylko z dziećmi.

Wykorzystując sprzęt dydaktyczny Gminy Kolbudy uczniowie mogli w praktyce zademonstrować swoją wiedzę i wykazać się znajomością znaków drogowych. Zaproszeni goście opowiadali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Młodzi uczestnicy zajęć mogli wykazać się wiedzą wyniesioną z domu i ze szkoły. Maluchy chętnie zgłaszały się do odpowiedzi i perfekcyjnie odpowiadały na większość pytań zadawanych przez mundurowych.

- Znam te znaki, bo często jeżdżę z tatą samochodem i tata zawsze mi tłumaczy, jak się one nazywają – mówił swemu koledze mały uczestnik lekcji. – Tam masz znak o przejeździe kolejowym, a obok ustąp pierwszeństwa.

Zajęciom, z uwagą przyglądał się wicewójt Gminy Kolbudy Marek Goliński, który nie krył podziwu dla wiedzy najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

- Uważam, że to świetna forma nauki zasad, które poznajemy w dzieciństwie i które towarzyszą nam przez całe życie – mówi Marek Goliński. – Widzę, że już kilkuletnie dzieci mają ogromną wiedzę na temat zasad ruchu drogowego i znaków. Dzięki miasteczku drogowemu, które zakupiliśmy w ubiegłym roku, uczniowie mają możliwość praktycznego poznania reguł zapisanych w kodeksie drogowym. To z pewnością bardziej atrakcyjna i skuteczniejsza forma nauki, niż oglądanie oznakowania drogowego na kartach książek. Chciałbym też zwrócić uwagę, że Gmina Kolbudy, z udziałem naszych strażników gminnych, prowadzi akcję „Bądź widoczny na drodze”. Rozdaliśmy już wiele odblasków w naszych szkołach. Również dziś każdy uczestnik zajęć otrzymał błyszczącą ozdobę, która znacznie poprawia bezpieczeństwo pieszych.

Odblaskowe zawieszki z pewnością stanowiły będą praktyczną ozdobę garderoby maluchów, podczas drogi do szkoły. Lekcja stanowiła również dogodną okazję do wręczenia nagród autorom najlepszych prac w konkursie plastycznym „Bądź widoczny na drodze”. Pamiątkowe dyplomy i upominki wręczył wicewójt  Marek Goliński oraz przedstawiciel Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku.