Za nami czwarta już edycja Kaziuczka Niemenczyńskiego w Kolbudach. Goście z Wileńszczyzny jak co roku przywieźli do Kolbud specjały litewskiej kuchni oraz kolorowe wielkanocne palmy, które można było nabyć na kaziukowym kiermaszu.  Wydarzeniu, które każdego roku cieszy się zainteresowaniem naszych mieszkańców towarzyszyły występy artystów z Niemenczyna. Na naszej scenie zaprezentowały się  zespół tańca „Perła” oraz „Kapela Podwileńska”.

Czwarty Kaziuczek Niemenczyński w Kolbudach rozpoczął się już w piątek 12 kwietnia. Pierwszym akordem wydarzenia, które na stałe zagościło już w gminnym kalendarzu wydarzeń kulturalnych, były występy artystyczne gości. Ekwilibrystyczne momentami pokazy w wykonaniu młodzieży z zespołu „Perła” spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności. Gromkie oklaski zebrała też grupa wokalna „Kapela Podwileńska”.

- Bardzo przyjemnie spędziliśmy wieczór - mówiła jedna z mieszkanek opuszczając salę po występie. - Jestem już drugi raz na kaziukowych występach. Bardzo podoba mi się zespół „Perła”. To grupa doskonałych tancerzy. Miło popatrzeć na takie popisy.

Mieszkańcy gminy chętnie zaopatrywali się też na kiermaszu, który odbywał się w sobotę w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza oryginalne wileńskie palmy wielkanocne. Nie brakowało też chętnych na wyroby wędliniarskie, miody czy kwas chlebowy, które przywieźli goście z Niemenczyna.

- Zakupiłam dziś kilka produktów, które zagoszczą na moim świątecznym stole - mówiła pani Anna, która przyszła w towarzystwie czteroletniej córki. - Jak co roku nabyliśmy również kolorową palmę, a nawet dwie. Drugą w prezencie otrzyma moja mama. Żałuję, że nie mogłam być na piątkowym koncercie. Przed rokiem występ „Perły” zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Na scenie Urzędu Gminy Kolbudy wystąpiły:

Zespół Tańca Ludowego „Perła” - powstał w Niemenczynie (Rejon Wileński) w 2004 r. Obecnie do sześciu grup tanecznych uczęszcza prawie 150 tancerzy w wieku od 6 do 22 lat. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. Repertuar „Perły” składa się z tańców polskich, litewskich i wileńskich.  Zespół tańczy również tańce różnych narodów Świata (ukraińskie, rosyjskie, łotewskie, białoruskie, gruzińskie, mołdawskie, włoskie). W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brały największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz zespół z Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę i Białoruś, a także Bułgarię, Chorwację, Czechy, Macedonię, Łotwę, Ukrainę, Węgry, Francję, Hiszpanię, Włochy i San Marino.

Kierownik artystyczny i choreograf – German Komarowski

Choreografowie: Ewa Bartusewicz i Erwin Mieczkowski

Zespół „Kapela Podwileńska” - powstał w Niemenczynie przed pięcioma laty i już zdobył sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni ludowe i patriotyczne. Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach wileńskich, organizowanych na Wileńszczyźnie i różnych regionach Polski. Kapela na swym koncie ma nagrane dwie płyty CD.

Tradycja kiermaszu Kaziuki sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Targi są piękną tradycją, która pokazuje bogactwo ziemi litewskiej i twórczość jej narodu. Jarmark, dowodzi, że są jeszcze obszary, w których maszyny nie wyparły wytworów rąk ludzkich, a wytwarzane od wieków tą samą techniką produkty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.