Wójt Gminy Kolbudy Andrzej Chruścicki, kolbudzki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Zespoły Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim oraz Kolbudach zapraszają uczniów naszych szkół podstawowych do udziału w V Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek Kaszubskich Online. Nagrania występów przesyłać można do 12 stycznia 2022 roku do godziny 13.00 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do sekretariatu szkoły w Lublewie Gdańskim.

Zgłoszone do konkursu utwory wykonane muszą być w języku kaszubskim. Mile widziane są również stroje kaszubskie lub przebrania nawiązujące do tematyki okresu Bożego Narodzenia.

Celem konkursu jest popularyzacja tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza uczestnikom okazję
do publicznego zaprezentowania talentów wokalnych i posługiwania się językiem kaszubskim.

Zasady uczestnictwa:

Każda szkoła wysyła nagranie i zgłasza solistów lub zespoły dzieci (do 7 osób - większa liczba będzie skutkowała dyskwalifikacją zespołu (dopuszcza się zgłoszenie kilku zespołów/solistów w obrębie jednej kategorii w przypadku większej liczby chętnych dzieci ) - maksymalnie po 3 zespoły lub solistów z:

- klas 1 – 3,     - klas 4 – 6,     - klas 7 – 8

Przebieg konkursu:
Każdy solista/zespół prezentuje jedną lub dwie kolędy albo pastorałki w języku kaszubskim,
z dowolnym akompaniamentem lub a`capella (łączny czas nie może przekroczyć 6 minut)
i przesyła nagranie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub przekazuje do sekretariatu szkoły w Lublewie Gdańskim.

Występy uczniów zostaną ocenione przez komisję konkursową, powołaną przez organizatorów, na podstawie następujących kryteriów:

  • poprawność melodyczna śpiewanej kolędy lub pastorałki,
  • poprawność językowa (kaszubska),
  • ogólne wrażenia artystyczne.

Organizatorem konkursu jest: Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim,
współorganizatorami konkursy są: Wójt Gminy Kolbudy, Zespół Kształcenia i  Wychowania w Kolbudach, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział / Kolbudy.

Poniżej prezentujemy Regulamin konkursu.