To były dwa dni prawdziwego szaleństwa. Pogoda dopisała, frekwencja również, a muzyczne gwiazdy zawieść po prostu nie mogły. W sobotę i niedzielę 3 i 4 czerwca okolice Gminnej Przystani Żeglarskiej odwiedziły tysiące mieszkańców i gości, aby wziąć udział w atrakcjach „Dni Gminy Kolbudy”. Tradycyjnie wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od przemarszu ulicami Kolbud. Liczba uczestników z roku na rok rośnie, a kolorowe przebrania uczestników i pomysły na zwrócenie uwagi na reprezentacje poszczególnych sołectw imponują.

- Dziękuję wszystkim za udział w święcie naszej gminy i mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Teren nad jeziorem odwiedzili mieszkańcy w różnym wieku, a humory dopisywały zarówno maluchom, jak i seniorom.

Niekwestionowanymi gwiazdami dwudniowego świętowania byli „Danzel” i Sara James. Ich występy w sobotni i niedzielny wieczór przywiodły pod scenę tłumy mieszkańców i gości, którzy entuzjastycznie reagowali na występy śpiewając z muzycznymi gośćmi ich największe hity. Najwytrwalsi i najbardziej zagorzali fani po koncertach mieli okazję zrobić wspólne zdjęcie czy zdobyć autografy artystów.

- Sara była super, znam jej wszystkie piosenki, a teraz mam z nią zdjęcie – powiedziała nam wyraźnie podekscytowana młoda fanka. – Moje koleżanki, które też ją lubią pękną chyba z zazdrości. Właśnie rozsyłam im selfie z Sarą.

Dzień wcześniej, od kontaktu z fanami nie stronił również „Danzel”, który równie chętnie rozmawiał z mieszkańcami i pozował do zdjęć.

Jednak wspomniani artyści nie byli jedynymi, którzy wystąpili na naszej scenie. Swoje umiejętności wokalne prezentowali również nasi mieszkańcy. Seniorzy, uczniowie, a także zespoły „Mitra”, „Odjechany eksperyment” oraz wokalistka z naszej gminy Nela Szmelter. Ich występy również zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

Na scenie „Dni Gminy Kolbudy” przeprowadzono też finał konkursu „Kolbudy Music Talent Show”, w którym zaprezentowali się uczniowie wyłonieni w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach szkolnych i gminnych. Decyzją jury wygrała Matylda Bobrzecka z ZKiW w Lublewie Gdańskim. To właśnie ona w nagrodę nagra singiel w profesjonalnym studio. Dodatkową nagrodą był występ poprzedzający koncert gwiazdy wieczoru Sary James. Wręczono też nagrodę publiczności. Tę w internetowym głosowaniu mieszkańcy przyznali duetowi Alicja i Karol ze Szkoły Podstawowej w Pręgowie.

- Koncert młodych talentów to świetny pomysł – mówi pan Piotr, emeryt, który wraz z żoną brał udział w wydarzeniu. – To na pewno wielkie przeżycie dla tych młodych ludzi i okazja, żeby zaprezentować swój talent szerszej publiczności.

Podczas „Dni Gminy Kolbudy” zaprezentowali się również Mistrzowie Świata z Pręgowa, czyli zwycięzcy Światowego Finału Odysei Umysłu, który przed kilkoma dniami odbył się w Stanach Zjednoczonych.

Jak zawsze nie zabrakło emocji sportowych. W nietypowych konkurencjach rywalizowały reprezentacje poszczególnych sołectw. Oceniano też słodkie wypieki oraz najbardziej oryginalne kreacje i pomysły na zwrócenie uwagi na swoją ekipę podczas parady ulicami Kolbud. Po podsumowaniu wyników nagroda trafiła do sołectwa Bąkowo.

Nie nudzili się też najmłodsi, którzy oblegali popularne „dmuchańce”, malowali buzie, pletli warkoczyki, a także oddawali się szaleństwu podczas piana party. Starsi mogli natomiast przyjemnie spędzać czas przy stolikach posilając się daniami sprzedawanymi z foodtrucków.

Stało się już tradycją, że w święcie naszej gminy uczestniczy delegacja z partnerskiego miasta Uffenheim. Nie inaczej było tym razem. Delegacja z burmistrzem Wolfgangiem Lampe bawiła się razem z naszymi mieszkańcami. Samorządowiec z Bawarii i jego małżonka odebrali z rąk wójta Andrzeja Chruścickiego bukiet kwiatów, gdyż właśnie tego dnia obchodzili okrągły jubileusz małżeństwa.

- Jeszcze raz dziękuje serdecznie wszystkim uczestnikom, wykonawcom osobom zaangażowanym w przygotowanie „Dni Gminy Kolbudy”, jak również sponsorom wydarzenia – mówi wójt Andrzej Chruścicki.

Partnerami wydarzenia byli: Ol-trans Hewelt, Toyota Carter Chodzeń, Łączpol sp. z o.o., Browar Amber i Powiat Gdański. Patronat medialny objęli Północna TV, Radio Kaszëbë i Panorama Pomorza.