To był prawdziwy festiwal kaszubskiego folkloru. Kolorowe, tradycyjne stroje i doskonale dopracowane tekstowo oraz muzycznie wykonania. Uczniowie gminnych szkół świetnie przygotowali się do finałowych występów, a jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia aby nagrodzić tych, którzy najlepiej poradzili sobie z kaszubskim tekstem, linią melodyczną ale również z tremą, która jest nieodzownym elementem publicznych prezentacji. 

W sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy już po raz siódmy zorganizowano Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorami muzycznego przedsięwzięcia są Wójt Gminy Kolbudy, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Kolbudy oraz Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach.

Do rywalizacji o konkursowe laury przystąpiło 61 wykonawców tworzących 18 zespołów. Uczestnicy podzieleni byli na kilka kategorii wiekowych. Publiczność wysłuchała solistów, duetów, a także większych zespołów. Podkład puszczano z taśmy lub przy akompaniamencie „żywych” instrumentów. Oprócz pięknych utworów, prezentowanych z dużym zaangażowaniem, podziwiać mogliśmy tradycyjne kaszubskie stroje, w które ubrani byli wykonawcy.

- Komisja konkursowa oceniając poszczególnych wykonawców zwracała uwagę na poprawność melodyczną śpiewanej kolędy, poprawność językową oraz ogólne wrażenia artystyczne – informuje Beata Richter, nauczycielka języka kaszubskiego i przedstawicielka kolbudzkiego oddziału ZK-P.

W kategorii klas I jurorzy najwyżej ocenili występ reprezentantów ZKiW w Bielkówku. Wśród klas II zwyciężył ZKiW w Lublewie Gdańskim. Spośród uczniów klas III jurorzy najlepiej ocenili występ ekipy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Błeńskiej. W grupie klas IV-V tryumfowali uczniowie ZKiW w Kolbudach, a w najstarszej kategorii VI-VIII przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Pręgowie.

- Myślę, że z roku na rok poziom konkursu systematycznie wzrasta i jurorzy mają naprawdę niełatwe zadanie aby wskazać najlepsze wykonania – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Brawa należą się wszystkim szkołom, nauczycielom i uczniom, którzy już na długo przed finałowym koncertem przygotowują się do występu. Z największą starannością przyswajają tekst, dbają o warstwę muzyczną a także o strój sceniczny. Cieszę się, że mamy tak wielu młodych mieszkańców, którzy interesują się kulturą kaszub i chcą się uczyć tego języka.

Nagrody najlepszym wręczyli wójt Andrzej Chruścicki, prezes kolbudzkiego oddziału ZK-P Jerzy Kreft i dyrektor ZKiW Kolbudy Dorota Banasiak.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.