Po wakacjach otwarte zostanie pierwsze publiczne Przedszkole w Kowalach. W pomieszczeniach przy ulicy Plac Świętej Kingi 1, w którym mieścić się będzie nowa placówka trwają prace remontowe. We wrześniu zajęcia rozpocznie tu 50 młodych mieszkańców sołectwa Kowale w wieku 3 - 6 lat. Jednocześnie trwa rekrutacja kadry.

- W budynku, w którym mieścić się będzie placówka trwa w tej chwili przebudowa schodów prowadzonych do głównego wejścia - mówi Adam Babkiewicz. - Zamontowany zostanie również podnośnik, z którego korzystać będą mogły osoby niepełnosprawne. Pomieszczenia przedszkola zostaną odświeżone. Sale są przestronne i nasłonecznione. Dzieci na pewno będą czuć się tu komfortowo.

Pierwotnie oddziały przedszkolne powstać miały w budowanej obecnie przez trzy samorządy Szkole Podstawowej w Kowalach. Wprowadzona reforma edukacji i powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych wymusił korektę planów.

- Zmiany projektowe, które musieliśmy wprowadzić i wymuszona rezygnacja z utworzenia 125 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym mocno skomplikowały sytuację wszystkim trzem samorządom - mówi wójt Leszek Grombala. - Edukacja przedszkolna, a potem nauka szkolna w tym samym budynku były dla rodziców optymalnym rozwiązaniem. Gdy sytuacja zmusiła nas do poszukiwania innych rozwiązań wiedzieliśmy, że przedszkole powinno znajdować się w bliskim sąsiedztwie nowej szkoły. Szczęście nam sprzyjało. Pierwsze w Kowalach publiczne przedszkole dzieli od szkoły zaledwie kilkadziesiąt metrów. Będzie się mieścić w budynku, w którym funkcjonowała dotąd podobna placówka niepubliczna. Oczywiście 50 miejsc nie jest szczytem marzeń, ale to i tak więcej niż mielibyśmy do dyspozycji, gdyby przedszkole powstało w szkole.

Proces rekrutacji dzieci do Przedszkola w Kowalach został już zakończony. Na początku lipca odbyło się zebranie z rodzicami zakwalifikowanych do placówki maluchów.