Jedną z ważniejszych inwestycji w gminie Kolbudy w tym roku będzie z całą pewnością budowa drogi Kowale - Otomin. W ubiegłym miesiącu wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski podpisał umowy z beneficjentami Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój. Gmina Kolbudy po raz kolejny znalazła się w ekskluzywnym gronie samorządów, którym udało się otrzymać środki z tego programu.

Podczas uroczystości w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim dokumenty parafowali przedstawiciele powiatów i gmin, których projekty oceniono najwyżej. Na siedem inwestycji powiatowych i dziewięć gminnych przeznaczona zostanie łączna kwota 10 878 000,00 zł.

Na terenie gminy Kolbudy otrzymane środki przeznaczone mają zostać na realizację I etapu drogi Kowale - Otomin (droga ta będzie rozpoczynać się na wysokości stacji benzynowej). Ostateczna wysokość środków dofinansowania będzie zależała od wyników przetargów na wszystkie drogi, które otrzymały dofinansowanie w ramach w/w programu. Gmina Kolbudy wnioskowała o 1 mln zł. Ostateczny termin rozliczenia wszystkich projektów to 31 grudnia 2012 roku.

To już kolejne pieniądze na tzw. Schetynówki w gminie Kolbudy. W ub. roku pozyskano pieniądze na dwie drogi: z Kolbud do Nowin oraz z Lublewa do Straszyna. Pierwsza otrzymała nową nawierzchnię, co zapewniło mieszkańcom bezpieczne dojazdy. Druga, w ciągu której leżą trzy miejscowości gminy Kolbudy - Lublewo, Bielkowo i Bielkówko, przeszła gruntowną modernizację. W ramach kompleksowego remontu drogi wykonano m.in. nową wylewkę asfaltową, liczne chodniki wraz z oświetleniem oraz wyremontowano most nad rzeką Radunią. Całkowity koszt realizacji tej inwestycji zamknął się kwotą 12.660.295,38 zł. Inwestycja ta nie byłaby możliwa do zrealizowania bez współpracy z gminą Pruszcz Gdański oraz Starostwem Powiatowym, który w tym przypadku był inwestorem gdyż jest to droga powiatowa (gminy współfinansowały tę inwestycję).

- Potrzeb w gminie jest wiele i staramy się aplikować o wszelkie środki pozabudżetowe - mówi Stanisław Grochowski, przewodniczący Rady Gminy Kolbudy. - Wiele inwestycji drogowych nie moglibyśmy zrealizować bez środków zewnętrznych. Gmina się rozwija, przybywa mieszkańców i firm. Musimy zapewnić bezpieczeństwo na drogach i dojazdy. Priorytetem jest tzw. droga przemysłowa prowadząca do terenów za obwodnicą oraz tereny w okolicach do Szadółek. Przygotowujemy się również do wybudowania ronda przy drodze wojewódzkiej.