Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim przypomina o programie badań przesiewowych „Test na HCV-prosty krok do zdrowia”. Na liście placówek medycznych, w których badanie jest przeprowadzane bezpłatnie znajduje się Laboratorium Medyczne Bruss w Lublewie Gdańskim przy ul. Wybickiego 67 tel. (58) 580 40 97.

Wystarczy kropla krwi z palca, a wynik uzyskuje się po kilkunastu minutach. Dodatni wynik przeciwciał anty – HCV oznacza, iż w przeszłości miałeś kontakt z wirusem HCV. HCV przenosi się drogą krwi. Do zakażenia mogło dojść np. podczas nieprawidłowo przeprowadzanych w przeszłości zabiegów medycznych bądź kosmetycznych (np. zastrzyków, pobierania krwi, leczenia u dentysty, wykonywania tatuaży, przekłuwania uszu, pedicure itd.).

Punkt  pobrań w Laboratorium Medycznym Bruss w Lublewie Gdańskim czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 do 12.30.

W Polsce zakażonych HCV jest ok. 200 tys. osób. Aż 80 procent zakażonych nie jest świadoma zagrożenia, bo większość zakażeń przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Wirus w tym czasie podstępnie niszczy wątrobę, prowadząc często do jej marskości i rozwoju raka wątrobowo komórkowego.

Na szczęście są to odległe skutki zakażenia. Dlatego nie czekaj i zbadaj się teraz . Nie ma szczepionki przeciwko zakażeniu HCV, ale istnieje skuteczne leczenie WZW typu C.

pdf Ulotka na temat badań diagnostycznych w kierunku wykrywania zakażenia wirusem HCV (239 KB)