„Przyjmujemy Państwa chęć przystąpienia do projektu jednocześnie informując, że samo procesowanie przyłączania kolejnych gmin jest uzależnione od zakończenia odbiorów całego systemu i potwierdzeniu jego prawidłowego funkcjonowania, o rozpoczęciu którego niezwłocznie poinformujemy.” - to fragmenty odpowiedzi na pismo wystosowane przez Wójta Gminy Kolbudy do Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot.

Jak już informowaliśmy Gmina Kolbudy wyraża chęć przystąpienia do Systemu Roweru Metropolitalnego. W projekcie uczestniczy obecnie 14 gmin województwa pomorskiego. Do dyspozycji mieszkańców będzie oddanych ponad 4 tysiące jednośladów, które stanowią uzupełnienie transportu publicznego. Wspomagany silnikiem elektrycznym Rower Metropolitalny Mevo cieszy się dużą popularnością.

- Otrzymaliśmy już odpowiedź na nasze pismo - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Sondując możliwość dołączenia do projektu zdawaliśmy sobie sprawę, że system roweru nie działa jeszcze w stu procentach i występują pewne niedociągnięcia. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Kierownika Projektu System Roweru Metropolitalnego napawa optymizmem. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest to, że Partner, do którego się zwróciliśmy widzi możliwość przystąpienia kolejnych gmin do programu. W odpowiedzi czytamy, że dostawa pewnej partii rowerów nadal się opóźnia, ale operator przedstawił plan naprawczy dotyczący procesu serwisowania i zarządzania systemem. Chęć przystąpienia Gminy Kolbudy do systemu roweru Mevo została przyjęta przez kierownictwo projektu z zadowoleniem. Jestem dobrej myśli.

Z ogólnodostępnych rowerów korzystać można za pomocą smartfona i specjalnej aplikacji oraz za pomocą karty. Za kwotę 100 złotych rocznie można wypożyczać ten środek transport na 90 minut dziennie.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku punkty wypożyczania rowerów miałyby powstać w sąsiadujących bezpośrednio z Gdańskiem Kowalach i Otominie, a także w Kolbudach, Lublewie Gdańskim, Jankowie Gdańskim, Bielkówku i Pręgowie.

Rower Metropolitalny Mevo to najnowocześniejszy system roweru miejskiego w Europie. W tej chwili korzystać z niego mogą mieszkańcy: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego.