Gmina Kolbudy stawia na współpracę międzynarodową. Władze samorządowe dbają o pielęgnowanie nawiązanych przed laty kontaktów z zaprzyjaźnionymi miastami i chcą pozyskiwać kolejnych partnerów. Jest szansa, że grono samorządów blisko współpracujących z Gminą Kolbudy będzie się powiększać. Wiele wskazuje na to, że jeszcze podczas tegorocznych wakacji odwiedzą nas goście z włoskiego miasteczka Pratovecchio położonego w malowniczej Toskanii.

W miniony weekend przedstawiciele naszej gminy udali się w zagraniczne podróże, aby wziąć udział w uroczystościach organizowanych w niemieckim Uffenheim oraz ukraińskim Jaworowie. W podróż do naszych zachodnich sąsiadów wyruszył wójt Andrzej Chruścicki, na wschód podążyła delegacja Urzędu Gminy Kolbudy oraz Rady Gminy Kolbudy. Podczas obchodów Dni Miasta Jaworowa nasz samorząd reprezentowali Michalina Kamińska, kierownik Referatu Podatków i Opłat Lokalnych oraz radny Radosław Wnuczko.

- Na zaproszenie burmistrza Wolfganga Lampe odwiedziłem miasto Uffenheim, gdzie uroczyście obchodzono Święto Wina - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - To tradycja zaczerpnięta z miasta Pratovecchio, położonego w Toskanii. To włoskie miasteczko jest samorządem partnerskim miasta Uffenheim. Podczas wizyty miałem okazję porozmawiać
z przedstawicielami Pratovecchio. Rozmawialiśmy o współpracy międzynarodowej, która jest dla mnie jednym z priorytetów. Znaleźliśmy wspólny język. Zaprosiłem panią Serenę Stefani, prezydenta jednego z kilku regionów Toskanii, do Kolbud. Jest szansa, że odwiedzi nas jeszcze w sierpniu. To bardzo sympatyczna i otwarta na współpracę osoba. Chcielibyśmy nawiązać bliższe kontakty między naszymi samorządami. Na takim partnerstwie skorzystaliby przede wszystkim mieszkańcy, głównie ci w wieku szkolnym.

Pratovecchio to miasto we wschodniej części Toskanii, około 50 kilometrów na południowy wschód od Florencji w Apeninach. Malownicze miasteczko położone w górnym biegu rzeki Arno liczy ponad trzy tysiące mieszkańców. Jest otoczone wysokimi, zalesionymi pasmami górskimi. Posiada wiele zabytków kultury.

Gmina Kolbudy dba również o kontakty z dotychczasowymi partnerami. Jak co roku delegacja naszego samorządu wzięła udział w Dniach Miasta Jaworowa. Podczas uroczystych obchodów, którym towarzyszyła znakomita atmosfera, list w imieniu Wójta Gminy Kolbudy odczytała Michalina Kamińska.

„…Jest mi niezmiernie miło, że jako nowy Wójt Gminy Kolbudy mogę kontynuować partnerską współpracę z Jaworowem. Wzajemne relacje między naszymi samorządami  zapisały już wiele kart historii, a jej kolejne rozdziały sukcesywnie uzupełniać będziemy nową - solidarnie redagowaną - treścią. Nasi mieszkańcy na przestrzeni ostatnich lat zdążyli się wzajemnie poznać  i wspólnie zrealizowali szereg inicjatyw. Z efektów partnerstwa skorzystało wielu młodych i starszych obywateli Waszego miasta i naszej gminy. W tak ważnym dla Jaworowa dniu chciałbym zapewnić, że moim zamiarem jest kontynuowanie tych kontaktów opartych na partnerskich relacjach…”. - napisał wójt Andrzej Chruścicki w liście do władz i mieszkańców Jaworowa.

Przypomnijmy, że w gronie zagranicznych miast blisko współpracujących z Gminą Kolbudy, oprócz Uffenheim i Jaworowa znajduje się również litewski Niemenczyn. Czy do grona naszych przyjaciół dołączy włoskie Pratovecchio? Jesteśmy dobrej myśli.